BANJALUKA – Akcionar „Euroinvestment fonda“ – Balkan Emerging Frontiers Fund odlukom suda dobio je mogućnost da učestvuje u sporu teškom 2,2 miliona KM koji je protiv „Euroinvestment fonda“ pokrenulo društvo koje njime upravlja.
Balkan Emerging Frontiers Fund tražio je da učestvuje u ovom postupku nezadovoljan odnosom rukovodstva „Euroinvestment fonda“ prema imovini akcionara.
Naime, društvo za upravljanje investicionim fondovima „Euroinvestment“ tužilo je istoimeni fond kojim upravlja i Centralni registar hartija od vrijednosti zahtijevajući odštetu od 2,2 miliona KM, ali kompletan tužbeni zahtjev osporava akcionar Balkan Emerging Frontiers Fund koji tvrdi da uprava „Euroinvestment fonda“ pokušava oteti imovinu akcionara.
Nakon što je Okružni privredni sud u Banjaluci, pred kojim se postupak vodi, krajem septembra prošle godine odbio zahtjev akcionara za priznanje svojstva umješača, Balkan fond se žalio Višem privrednom sudu koji je žabu prihvatio.
„Žalba umješača se uvažava, rješenje Okružnog privrednog suda u Banjaluci preinačava i dozvoljava se predlagaču Balkan Emerging Frontiers Fund svojstvo umješača na strani prvotuženog u ovom sporu“, navodi se u rješenju Višeg privrednog suda koje je doneseno polovinom prošlog mjeseca.
Zakonski zastupnik Balkan Emerging Frontiers Funda Denis Vengust rerkao je za CAPITAL da mu je drago što ovom fondu data mogućnost da brani interese malih akcionara.
„Drago nam je, da nam je sad data prilika da branimo interese svih manjinskih akcionara „Euroinvestment fonda“ kojem se neopravdano pokušava oteti 20 odsto imovine, a Nadzorni odbor koji bi morao braniti interese svih akcionara, radi skoro sasvim suprotno“, rekao je Vengust.
CAPITAL je ranije pisao o ovom sporu u kojem Društvo za upravljanje investicionim fondovima „Euroinvestment“ od fonda kojim upravlja i Centralnog registra hartija od vrijednosti traži odštetu od 2,2 miliona KM.
Razlog spora je pravilnik koji je Komisija za hartije od vrijednosti RS krajem 2007. godine donijela, a kojim je smanjena neto vrijednost imovine fondova, pa samim tim i provizija društvima za upravljanje fondovima. Nakon što je Ustavni sud RS taj pravilnik proglasio neustavnom Društvo za upravljanje investicionim fondovima „Euroinvestment“ tražilo je da mu fond isplati razliku naknade za period u toku kojeg je pravilnik bio na snazi.
„Euroinvestment fond“ je zahtjev prihvatio, ali CRHOV, kao depozitar fonda nije tu odluku sproveo, nakon čega je DUIF „Euroinvestment“ 2013. godine podnio tužbu i protiv fonda i protiv CRHOV tražeći isplatu utvrđene razlike plus zatezne kamate.
CAPITAL: Marina Čigoja
Komentariši