– Golić: Novca ima za podmirenje svih povjerilaca koji nisu uticali na poslovanje banke i za dio povezanih lica
– Banka Srpske iznajmljivaće dio prostora u zgradi koju je prodala
BANJALUKA – Svi kupci koji su na posljednjoj licitaciji kupili imovinu Banke Srpske u stečaju platili su izlicitirane iznose i u narednim danima će i formalno postati novi vlasnici. Banka na računu trenutno ima 40 miliona KM, ali taj novac je i dalje blokiran i ne može biti podijeljen povjeriocima, jer se Investiciono-razvojna banka (IRB) protivi diobi, potvrdila je za CAPITAL stečajna upravnica banke Mrijana Golić.
Najznačajnija imovina koju je banka prodala na licitaciji održanoj krajem maja je poslovna zgrada u Banjaluci i Banjsko-rekreativni centar Srpske Toplice (Šeher).
„Svi kupci su uplatili izlicitirane iznose, ukupno nešto više od 7,8 miliona KM. U toku je priprema za notarsku obradu i prenos vlasništva“, kazala je Golić.
Ona je istakla da se na računu banke nalazi više od 40 miliona, ali da taj novac ne može biti podijeljen povjeriocima, jer je u toku sudsko odlučivanje po žalbi IRB-a na odluku o diobi novca.
Radi se o žalbi kojom je IRB tražila od suda da stavi van snage odluku Odbora povjerilaca Banke Srpske o prvoj djelimičnoj diobi 17,7 miliona KM. Nakon što je prvostepeni sud prihvatio njihovu žalbu, Banka Srpske je podnijela žalbu i spor je sada na Višem privrednom sudu u Banjaluci.
„Sud treba da donese odluku po žalbi IRB. Novca ima za podmirenje svih povjerilaca koji nisu uticali na poslovanje banke i za dio povezanih lica koji se nalaze u petom suspendovanom isplatnom redu, ali je zbog IRB-a stečaj blokiran do daljeg“, rekla je Golić.
Više od dvije trećine priznatih potraživanja, ukupno 112 miliona, čine potraživanja Vlade RS, njenih institucija i javnih preduzeća koji će biti posljednji u redu namirenja, a zbog čega su oni nezadovoljni i pokrenuli su tužbe. Od tih 112 miliona KM, najveći iznos potražuje Investiciono-razvojna banka (IRB) RS. Zanimljivo je da su tužbe podnijeli većinom oni koji su bili u Nadzornom odboru banke, nakon što je ona prešla u vlasništvo RS. U NO su tada bili predstavnici IRB-a, ERS, Garantnog fonda, ali su kasnije podnijeli ostavke.
Dodala je i da je slala pet urgencija kako bi se ubrzali sporovi sa IRB-om i ubrzao stečaj, ali da te urgencije nisu imale nikakvog efekta.
„Cilj stečaja nije oročavanje novca po bankama, već namirenje povjerilaca“, rekla je Golić.
Ona je istakla i da je, nakon prodaje zgrade banke u Banjaluci, donesena odluku da Banka Srpske od novog vlasnika iznajmi jedan sprat u kojem će nastaviti da obavlja poslove dok je u stečaju.
Kazala je i da će u narednom periodu na prodaju biti ponuđen i kreditni portfolio. Kao drugo rješenje navela je mogućnost da povezana lica preuzmu taj portfolio.
Na licitaciji održanoj 28. maja Banka Srpske prodala je zgradu u Banjaluci za 5,03 miliona KM firmi ABC Finance i Banjsko-rekreativni centar Srpske Toplice (Šeher) koji je za 1,08 miliona KM kupio Zavod za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović“. Pored ovih, prodata je i brojna druga imovina.
CAPITAL: Marina Čigoja
Komentariši