Srbija rekorder po nelegalno iznesenom novcu

eko_620x0BEOGRAD, Za prvih deset mjeseci prošle godine u Srbiju je stiglo 770 miliona evra stranih direktnih investicija, a kada se proknjiže i posljednja dva mjeseca, u najboljem slučaju će se tek primaći milijardi.

To je manje od polovine iznosa kojim su završili 2011. godinu.
– Moramo da budemo djelimično zadovoljni ovogodišnjim rezultatom, jer je ovo bila izuzetno krizna godina – kaže Aleksandar Miloradović iz SIEPA.
– Imali smo izbore koji uspore sve aktivnosti, a i u Evropskoj uniji, odakle nam najviše dolaze ulagači, je kriza. U rekordnom rezultatu od 2,2 milijarde evra za 2011. godinu je i transakcija „Deleza“ koja je iznosila blizu milijardu evra. Kada se to oduzme, pošto je novac prebačen privatnoj kompaniji za kupovinu „Maksija“, ove godine nismo mnogo iza tog rezultata.

Statistika NBS pokazuje da je tokom ove godine u Srbiju ušlo ukupno 1,67 milijardi evra. Istovremeno iz nje je izašlo – 1,57 milijardi evra. Najveći dio odlazi na samo jednu transakciju – 900 miliona evra je stiglo iz Holandije, ali je isti iznos u nju i vraćen. Pretpostavlja se da je neka od kompanija koja posluje i u Srbiji na ovaj način samo provukla novac kroz Srbiju koristeći neki od ugovora koji onemogućava dvostruko oporezivanje.
– Ove godine je, prvi put od 2000. godine, naša javnost počela da se bavi i takozvanim odlivom investicija – dodaje Miloradović.
– Stvorena je lažna slika da investicije odlaze. A to se desilo zbog dvije transakcije početkom godine. „Telekom“ je otkupio akcije OTE, a jedna kompanija je preraspodjelila profit i dio prebacila u svoju filijalu u drugoj zemlji. I to se knjiži kao odliv, kao što se knjiže i investicije naših građana u inostranstvu. Jedini investitor koji se do sada povukao iz Srbije je „Ju-Es stil“.
S druge strane, prema procjenama američkih finansijskih stručnjaka Centra za međunarodnu politiku SAD, iz Srbije je u prošloj deceniji u prosjeku nelegalno izvučeno čak 5,14 milijardi dolara godišnje. Da su rekorderi, ukazuju uporedni podaci. Iz Hrvatske, u prosjeku, nelegalni odliv para iznosi 1,5 milijardi, Crne Gore milijardu dolara, BiH 836 miliona dolara, Makedonije 461 milion i Albanije 136 miliona dolara.

Pročitaj više:  Evropske berze pale zbog grčke dužničke drame

Predomislili se

Dolazak italijanskog „Danijelija“ je jedan od projekata koji se ove godine „izjalovio“. Gigant u metalskom sektoru trebalo je da otvori novu fabriku u Šapcu. Kompanija je, međutim, promijenila strategiju. Umjesto „grinfild“ ulaganja, odlučili su se za preuzimanje čeličane u susjednoj Hrvatskoj. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts