BANJALUKA, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske razradiće i predložiće novi koncept prijedloga mjera, čiji će osnovni cilj biti forsiranje domaće poljoprivredno-prerađivačke proizvodnje i smanjenje interesa za uvozom sirovina, izjavio je danas resorni ministar Miroslav Milovanović.
On je istakao da takav koncept ima dva pravca – prvi koji predstavlja obezbjeđivanje kredita kojima će se restrukturisati postojeći krediti koje imaju prerađivački kapaciteti kod poslovnih banaka.
“S tim ciljem pokušaćemo da sa Investiciono-razvojnom bankom /IRB/ dođemo do rješenja kako bi se usvojio novi paket, koji će predviđati restrukturisanje postojećih kredita”, rekao je Milovanović novinarima nakon sastanka sa jednim brojem prerađivača poljoprivrednih proizvoda.
Prema njegovim riječima, drugi pravac činio bi obezbjeđenje kreditne linije za obrtna sredstva, gdje bi prerađivači, na osnovu godišnjeg plana otkupa, dobili od IRB-a sredstva koja će moći da koriste za plaćanje robe domaćim poljoprivrednim proizvođačima odmah po preuzimanju.
Milovanović je naveo da je i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik zahtijevao da se sačini model koji će ići u susret i poljoprivrednim proizvođačima i prerađivačima, dodajući da je o ovom upoznat i premijer Srpske Aleksandar Džombić.
Milovanović je istakao da će se, nakon usvajanja ovakvih mjera, ići prema IRB-u, čija je podrška veoma bitna u realizaciji koncepta.
“U prvoj godini nakon usvajanja ovakvog koncepta vjerovatno neće uspjeti apsolutno da se obezbijedi sirovina proizvedena u Srpskoj. Teško je sada reći kakva će biti godina i kakve će biti vremenske prilike, ali ovo je dugoročni projekat”, naglasio je Milovanović.
Govoreći o zaštiti domaćih poljoprivrednih proizvoda, Milovanović je podsjetio da je Srpska učestvovala u incijativi uvođenja sezonskih zaštita, dodajući da postoje potpisani međunarodni sporazumi i da treba pronaći model koji ih neće ugroziti.
On je naveo da je u Srpskoj nedovoljan broj hladnjača, najavivši da će vjerovatno ove godine biti riješeno pitanje obezbjeđenja potrebnih hladnjača u regiji Birač, gdje postoji veliki priliv jagodičastog voća, i gdje su proizvođači uslovljeni cijenom koju diktiraju razni vlasnici hladnjača.
Kao moguć način rješavanja tog pitanja Milovanović je naveo da će se vjerovatno ići sa projektom stoprocentnog finansiranja hladnjača koje su vlasništvo neke od zemljoradničkih zadruga, a koje će biti na usluzi proizvođačima jagodičastog voća i koji nemaju plasman.
Direktor banjalučke “Vitaminke” Žarko Mikić naglasio je da je uvijek bitno kupovati domaće, ali da se tu javlja problem cijena i potrebne količine proizvoda koji će poslužiti kao sirovina u daljoj preradi.
“Želimo da poljoprivrednici imaju stabilnu proizvodnju, a to je moguće samo uz podršku. Ovo o čemu smo danas pričali znači potpuno novu praksu u kojoj će proizvođači imati dodatni stimulans i obezbijeđeno tržište za plasman proizvoda”, naglasio je Mikić.
On se nada da će se pojeftinjenjem sredstava koje prerađivači koriste kod banaka iz mjera ovog koncepta, omogućiti dodatna izdvajanja za poljoprivrednu proizvodnju.
“Poljoprivredni proizvođači, na primjer, moraju da shvate da ne mogu proizvoditi kupus, ako ga ne možemo preraditi, već recimo da proizvode krastavce `kornišone`, da krenu u uzgoj jagoda, paprike-babure, onog što možemo preraditi i plasirati”, istakao je Mikić.
Direktor “Prijedorčanke” Nikola Vukelić ocijenio je da su mjere predložene ovim konceptom dobre, jer će poboljšati plasman domaćih prerađivača na evropsko tržište, osiguravaju odmah plaćanje sirovina proizvođačima, a pojačaće se otkupna cijena. Srna
Komentariši