Razgovori o reformi penzijskog sistema

sarajevoSARAJEVO, Premijer Federacije BiH /FBiH/ Nermin Nikšić i ministar finansija Ante Krajina razgovarali su danas u Sarajevu sa delegacijom Svjetske banke o do sada učinjenom na planu reforme javnog sektora u oblasti penzijskog osiguranja i poslovnog okruženja, na čemu Vlada FBiH već duže vrijeme intenzivno radi u skladu sa preporukama Svjetske banke.

Nikšić je rekao da je strategija reforme penzijskog sistema u fazi izrade, pri čemu su slijeđene smjernice Svjetske banke, te da je o tome razgovarano i sa socijalnim partnerima na posljednjoj sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta za teritoriju FBiH i konstatovano da su potrebne određene dorade, saopšteno je iz Vlade FBiH.

“Bitan je i akcioni plan kojim bi bili utvrđeni sljedeći koraci i rokovi u kojima bi reforma bila provedena. Svjesni smo i činjenice da je to bolan proces i da će izazvati određene turbulencije, ali smo odlučni da provedemo ove reforme. Zatečeno stanje u ovoj oblasti mora biti riješeno, ali taj proces zahtijeva vrijeme”, istakao je Nikšić.

On je zadovoljan do sada učinjenim na poboljšanju poslovnog okruženja, posebno ukazavši na izuzetnu saradnju sa Savjetom stranih investitora. “Od 370 potrebnih mjera koje su evidentirane, riješili smo gotovo 70 odsto”, rekao je Nikšić.

Šef kancelarije Svjetske banke u BiH Anabela Abreu, koja je bila na čelu delegacije ove finansijske institucije, u kojoj se nalazio i vođa programa Svjetske banke za razvojne politike Abebe Adugna, čestitala je na urađenom na izradi Strategije reforme penzijskog sistema i istakla da je dobro što je predviđen akcioni plan njenog provođenja.

Adugna je naglasio da ove reforme ne mogu biti provedene odmah i da je to proces koji će trajati, te dodao da Zakon o povoljnijem penzionisanju treba uskladiti sa Strategijom reforme penzijskog sistema.

Pročitaj više:  Džombić: Ekonomska politika i budžet biće usvojeni

On je istakao i da je neophodno odrediti rokove u kojima će reforme biti provedene. Taj proces realno, prema njegovim riječima, može biti okončan najkasnije do kraja godine.

Na sastanku je bilo govora i o rješavanju problema uvezivanja radnog staža radnika, pri čemu su istaknuta dva segmenta – rješavanje do sada neuplaćenih doprinosa i kako zaustaviti dalje neuplaćivanje radnog staža zaposlenih.

Zajednički je konstatovano da započete procese treba nastaviti, te da će delegacija Svjetske banke uraditi novi monitoring kako bi se stekli svi uslovi za realizaciju aranžmana u okviru DPL programa vrijednog 100 miliona dolara. Srna

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts