SARAJEVO, Sedam udruženja koja okupljaju ratne vojne invalide, demobilisane borce i dobitnike najviših ratnih priznanja podržalo je Prijedlog zakona o povoljnijem penzionisanju koji je sačinila interresorna radna grupa Vlade Federacije BiH /FBiH/.
Resorni ministar Zukan Helez rekao je na konferenciji za novinare da će novi zakon obuhvatiti nove kategorije, a to su ratni vojni invalidi od 60 do 100 odsto prve kategorije, demobilisani borci koji nemaju činove i pripadnici MUP–a koji do sada nikada nisu bili obuhvaćeni nekim zakonom.
Zukan je rekao da navedene kategorije sa otpuštenim vojnicima Oružanih snaga broje oko 5.000 korisnika, ističući da će sredstva za penzije biti obezbijeđena uštedama, a u dogovoru sa Svjetskom bankom.
Predsjednik Saveza ratnih vojnih invalida FBiH Ale Hošić izrazio je očekivanja da će na prvoj narednoj sjednici Parlamenta FBiH, a nakon saglasnosti Međunarodnog monetarnog fonda, ovaj zakon biti usvojen.
On je istakao da je ova kategorija trebalo odavno da bude obuhvaćena ovom uredbom, te da će vojni invalidi sada dobiti odgovarajuću satisfakciju.
Predsjednik Saveza dobitnika najviših ratnih priznanja FBiH Abdulah Bašić smatra da će ovaj zakon objediniti sve boračke organizacije, koje će pod istim uslovima imati približno ista primanja.
On je rekao da ovaj zakon smatra sastavnim dijelom revizije boračkih rješenja, ističući da se njihovim objedinjavanjem može postići pravedan zakon.
Predsjednik Saveza ratnih vojnih invalida – paraplegičara FBiH Vahid Međuselac, koji je takođe podržao reviziju, smatra da se u novom zakonu mogu pronaći svi borci, te istakao zadovoljstvo što njime nisu obuhvaćeni ljudi koji nemaju prava ni na kakvu penziju, odnosno oni koji su u radnom odnosu.
Predstavnik Udruženja bivših pripadnika MUP–a BiH Enes Bezdrob pozdravio je odluku da se poslije 18 godina policija prvi put pojavljuje u zakonu.
On je naveo da bivše policajce ne interesuje koeficijent i visina penzija, naglašavajući da im je važno da su konačno uvedeni u zakon i izjednačeni sa ostalim pripadnicima Oružanih snaga.
Predsjednik Udruženja demobilisanih boraca HVO-a Ivan Jurčević dao je punu podršku za što hitnije donošenja ovog zakona, kao i za nastavak revizije. On smatra da je ovo ravnopravan zakon koji zaslužuje da što prije ugleda svjetlo dana.
Predsjednik Jedinstvene organizacije boraca FBiH Saud Kulosman istakao je da je ovaj zakon proizvod dugogodišnjeg dijaloga. On smatra da je bilo dosta diskriminacije i favorizovanja i da je krajnje vrijeme da svi borci budu ravnopravni.
Predsjednik Saveza boraca FBiH Omer Helda rekao je da su godinu dana intenzivno učestvovali u izradi zakona, koji će obuhvatiti bar minimalan broj demobilisanih boraca između 57 i 65 godina starosti.
On je naveo da neće dozvoliti da se donese bilo koji zakon koji neće obuhvatiti ovu kategoriju boraca, te najavio da će uskoro insistirati i na donošenju zakona o pravima demobilisanih boraca i njihovih porodica. Srna
Komentariši