Bojić: Izvoz u 2012. manji za 2,92 odsto nego 2011.

bojicSARAJEVO, Vrijednost izvoza iz BiH u 2012. godini bila je oko osam milijardi KM, što je za 2,92 odsto manje nego prethodne godine, dok je vrijednost uvoza iznosila oko 15 milijardi maraka, što je manje za 1,24 odsto, rekao je danas predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Bruno Bojić.

“Ove promjene rezultirale su smanjenjem nivoa pokrivenosti uvoza izvozom za 1,77 odsto te je u 2012. godini iznosio 54,79 odsto”, rekao je Bojić na konferenciji za novinare i dodao da je ukupan spoljnotrgovinski deficit neznatno povećan i iznosio je oko 6,7 milijardi KM, što je za 0,87 odsto više nego 2011.

On je naveo da se znatno poboljšanje u obimu i strukturi spoljnotrgovinske razmjene BiH ostvareno u većem dijelu 2011. godine uglavnom anulira pogoršanjem početkom 2012. godine.

Bojić je istakao da je oporavak izvoza u određenim strateškim privrednim granama u drugoj polovini 2012. godine izbalansirao godišnje pokazatelje, te ublažio izrazito negativan trend i preokrenuo ga u svojevrsnu ukupnu privrednu stagnaciju.

Prema njegovim riječima, najznačajniji spoljnotrgovinski partneri BiH u protekloj godini ostale su pojedine članice “CEFTA 2006”, prije svega susjedne zemlje i EU.

Bojić je naglasio da je najveće povećanje izvoza u protekloj godini ostvareno na tržišta Saudijske Arabije, Bugarske i Rumunije, a uvoza iz Poljske, Švedske i Mađarske.

“Suficit ostvarujemo samo u trgovini sa Crnom Gorom, Kosovom, Španijom i nekim manje značajnim partnerima – Albanijom, Kiprom, Moldavijom”, istakao je Bojić i dodao da je respektabilan nivo pokrivenosti uvoza izvozom ostvaren sa Makedonijom 94,10 odsto, Njemačkom 89,70 odsto i Rumunijom 87,10 odsto.

Bojić je napomenuo da je još aktuelan i problem posrednog uvoza robe, jer se i dalje značajan dio uvoza obavlja putem “trećih” zemalja, posebno u širem regionu.

Pročitaj više:  Počela s radom laboratorija za analizu zemljišta

On je naglasio da u strukturi spoljnotrgovinske razmjene ostvarene u 2012. godini, analiziranoj prema sektorima privrede, u većini sektora nije bilo velikih promjena, osim drastičnog smanjenja vrijednosti izvoza električne energije i koksa, u odnosu na prethodnu godinu, kada je ostvaren rekordan izvoz ovih proizvoda.

Bojić je naglasio da je u 2012. godini povećanje vrijednosti izvoza ostvareno u sektorima mašine, aparati, mehanički uređaji, kotlovi za 7,65 odsto, agroindustrijski sektor 5,15 odsto, koža, krzno, tekstil 3,82 odsto i drvo, papir i namještaj 2,72 odsto, a smanjenje u sektorima mineralna goriva i električna energija za 37,41 odsto i kamen, kreč, cement, beton, keramika 2,49 odsto.

On je dodao da je uvoz povećan u sektorima hemijski i farmaceutski proizvodi, đubriva, plastika, kaučuk, guma 3,46 odsto.

“Ovi pokazatelji prikrivaju stvarne potencijale naših vodećih izvoznika da u povoljnijim uslovima iskoriste svoje prilike i konkurentno i uspješno posluju i na najzahtjevnijim tržištima”, rekao je Bojić.

On je istakao da se i u ovako nepovoljnim uslovima poslovanja, kakvi vladaju u BiH, uz sukcesivne “udare” zimskih i ljetnih vremenskih neprilika, te negativno djelovanje recesijskih kretanja u okruženju, najveći dio pogoršanja u spoljnotrgovinskoj razmjeni odnosi na svega nekoliko proizvoda, odnosno kompanija.

“Riječ je o smanjenju izvoza i povećanju uvoza električne energije, te smanjenju izvoza koksa i uvoza kamenog uglja za njegovu proizvodnju. Bez poremećaja u trgovini ovim proizvodima, spoljnotrgovinski bilans BiH bi u 2012. godini bio čak i nešto povoljniji nego u prethodnoj”, rekao je Bojić.

Prema njegovim riječima, spoljnotrgovinska stagnacija u 2012. godine je, prije svega, odraz opšte ekonomske situacije u BiH, stagniranja ili pogoršanja industrijske proizvodnje.

“Aktuelni trendovi ukazuju na nastavak relativne stagnacije u prvoj polovini 2013. godine, s periodičnim oscilacijama i blagim poboljšanjima i pogoršanjima u različitim privrednim sektorima, dok će se na kretanja u drugoj polovini godine uveliko odraziti još uvijek nepredvidive i višeznačne posljedice promjene spoljnotrgovinskog režima između BiH i Hrvatske”, istakao je Bojić.

Pročitaj više:  SASE: Današnji promet 848.753,32 KM

Bojić je rekao da je jedino rješenje za smanjenje uvoza podizanje svjesti kod potrošača da kupuju domaće proizvode. “Mi imamo kvalitetno mlijeko i vodu na čiji uvoz ne moramo trošiti ogromna sredstva”, dodao je Bojić.

On je istakao da bi na ovaj način bio smanjen spoljnotrgovinski deficit, a povećan broj radnih mjesta u BiH. Srna

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts