BANJALUKA, Paket akcija banjalučkog “Krajinapetrola” nije prodat na aukciji koja je od 19. do 21. februara održana na Banjalučkoj berzi, a Investiciono-razvojna banka (IRB) RS će u idućem periodu ponoviti aukciju pod istim uslovima, rekli su u IRB-u.
– Na aukciji za paket akcija “Krajinapetrola” iz portfelja Akcijskog fonda i Fonda za restituciju, nije bilo unesenih kupovnih naloga. S obzirom na to da su zainteresovani kupci već tražili dodatno vrijeme za razmatranje kupovine, IRB će u idućem periodu ponoviti aukciju pod istim uslovima – kazali su u IRB-u.
Direktor IRB-a Snežana Vujnić rekla je ranije da su za kupovinu “Krajinapetrola” zainteresovani srpski NIS i “Petrobart” sa Gibraltara, ali da su ove kompanije tražile odgađanje aukcije kako bi se za nju pripremili.
Ona je istakla da IRB nije mogao da im izađe u susret jer je aukcija za prodaju državnog kapitala već bila zakazana.
– Direktor “Krajinapetrola” obavijestio nas je da NIS već prikuplja podatke u vezi sa ovim preduzećem. Razlog zbog kojeg je NIS tražio odgađanje je taj što njihovi organi, do početka aukcije, nisu mogli da donesu odluku o kupovini – rekla je Vujnićeva.
Početna prodajna cijena za državni paket akcija “Krajinapetrola” iznosi 9,2 miliona KM. Na prodaju je ponuđeno ukupno 6.316.282 akcije koje čine 45,51 odsto ukupnog broja akcija ovog preduzeća. Početna prodajna cijena po jednoj akciji je 1,46 KM.
“Krajinapetrol” posjeduje 16 benziskih pumpi, upravnu zgradu sa 900 kvadratnih metara, kao i skladište za dizel i benzine u Dervišima kapaciteta 4,6 miliona litara.
Posjeduje i najveću punionicu boca tečnog naftnog gasa u BiH u Ramićima, sa više od 60 dunuma zemlje i upravnom zgradom.
Narodna skupština RS prethodno je usvojila posebni privatizacioni program za “Krajinapetrol”, a u dokumentu je ukazano na to da je poslovanje preduzeća opterećeno sve jačom konkurencijom na domaćem maloprodajnom naftnom tržištu, kao i tužbama hrvatske kompanije INA.
Imovinski odnosi
Na sajtu Banjalučke berze navodi se da preduzeće ostvaruje pozitivno poslovanje i da još uvijek ima neriješen imovinsko-pravni status i vodi niz tužbenih postupaka za rješenje imovinskog pitanja.
– Hrvatska kompanije INA, koja je bila vlasnik do 1991. godine, kada je nastao “Krajinapetrol”, traži povrat imovine – navodi se na sajtu Banjalučke berze. Glas Srpske