Velike firme iz Hrvatske prebacuju se u BiH

zagrebZAGREB, Gubitak povlaštenog carinskog režima koji Hrvatska ima sa članicama Cefte i najvažnijim trgovinskim partnerima – BiH i Srbijom dovešće do gubljenja tri do četiri hiljade radnih mjesta, jer neke firme planiraju da prebace proizvodnju u susjedne zemlje.

Preduzetnički krugovi u Hrvatskoj i ekonomski analitičari očekuju pad plasmana proizvoda i izvoza, ali i preseljenje proizvodnje iz Hrvatske prema jugoistoku.

“Mira” iz Prijedora priprema se za preuzimanje proizvodnje “Kraševog” izvoznog asortimana, “Frank” je već proširio svoje pogone u Grudama, a u Čitluku sa velikim zanimanjem čekaju dolazak “Gavrilovića”, koji bi uložio u lokalnu mesnu industriju.

Očekuje se konačna odluka hrvatskog “Adrisa”, najvećeg carinskog gubitnika, za koga se takođe spekuliše da će preseliti proizvodnju cigareta iz Istre u BiH, jer 60 odsto cigareta, izrađenih u Kanfanaru, konzumiraju stanovnici Srbije, Makedonije i BiH.

Prema nekim analizama i tvrdnjama medija, proizvodnja cigareta namijenjena susjednim tržištima bila bi prebačena u Banjaluku ili Mostar.

Preduzetnici navode da su proteklih godina upozoravali na probleme koje će, nakon ulaska Hrvatske u EU, imati hrvatske kompanije koje posluju na tržištima zemalja Cefte.

“Adris grupa” navodi da će godišnje za izvoz u zemlje Cefte plaćati deset miliona evra skuplje carine, ako kojim slučajem do 1. jula ne dođe do preokreta u carinskom režimu.

Zemlje Cefte za većinu svojih proizvoda koje izvoze u EU imaju povlašten carinski tretman, ali taj reciprocitet ne vrijedi kad je riječ o proizvodnji iz EU koja se plasira na tržište Cefte.

Mnoge hrvatske firme naći će se u velikim problemima. Pogoršaće im se pozicija na strateškom tržištu, a male su šanse da taj gubitak nadoknade plasmanom u EU – prenose hrvatski mediji.

Konditori će na izvoz u zemlje Cefte u prosjeku plaćati 15 do 18 odsto carine, zbog čega bi mogli izgubiti i kupce i zaradu. Jedno od rješenja je preseljenje proizvodnje.

Pročitaj više:  Na Banjalučkoj berzi ostvaren promet od 3,14 miliona KM

“Kraš” zapošljava 1.500 radnika, a u Prijedoru oko 400. Prebaci li izvozni asortiman u Prijedor – u Zagrebu će se pojaviti višak. Istu dilemu prati i “Zvečevo”, jer će dio proizvodnje iz pogona u Požegi vjerovatno otići put Čapljine.

“Gavrilović” će zapošljavati u Čitluku, a ne u Petrinji. Prosječna carina pri izvozu hrvatskih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u Srbiju biće povećana sa 4,5 na 13,2 odsto.

Mnoge firme su odavno otvorile ili kupile fabrike u Srbiji, poput “Vindije”, “Atlantika, “Agrokora”.

Eksperti upozoravaju da će izlazak iz Cefte donijeti Hrvatskoj pad BDP-a 0,4 odsto već u ovoj godini.

Comments

Jedan komentar na na “Velike firme iz Hrvatske prebacuju se u BiH”

  1. UMNO Avatar
    UMNO

    nemojte prebacivati prodaće vam dodik naše hahaha

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts