Labus: Ide lošije od predviđenog

Miroljub LabusBEOGRAD,  Ekonomista Miroljub Labus kaže da bi za Srbiju bilo veoma važno da tokom predstojećih razgovora sa MMF-om sklopi novi aranžman s Fondom.

“Mislim da nije toliko bitan novac, eventualno za devizne rezerve, koliko je bitno da se napravi novi aranžman s MMF-om, jer to bi bio neki signal investitorima da su stvari ovdje u zemlji pod kontrolom”, ukazao je Labus u izjavi Tanjugu.
“Znači, više je važna ta sigurnost, vezana za makroekonomsku politiku nego količina novca iz ‘stend baj’ aranžmana, koja bi eventualno još dodatno dopunila devizne rezerve”, napomenuo je poznati ekspert.

Predstojeći dolazak Misije MMF, koja se očekuje 8. maja, imaće dvostruku svrhu – prvo, to su redovne konsultacije, koje se obavljaju po članu 4. Statuta MMF-a sa svim zemljama – članicama Fonda i tu će se razgovarati o sprovođenju makroekomnomske politike i pravcima buduće monetarne i fiskalne politike, objasnio je Labus.

“To će sigurno regularno i dobro da prođe”. smatra Labus, koji je bivši potpredsjednik Vlade Srbije u vladi Vojislava Koštunice, a danas konsultant u revizorskoj kući Prajsvoterhaus Kupers (PWC).

Druga svrha posjete delegacije MMF-a je eventualno pokretanje razgovora o novom “stend baj” aranžmanu, što zavisi od naše vlade, ocijenio je Labus.

Prema njegovim riječima, pitanje je šta će naša vlada da ponudi kao osnov za pregovore i da li će to biti prihvatljivo za MMF, da bi se ti razgovori pretvorili u dogovor o novom “stend baj” aranžmanu.

Na pitanje da li je optimista kad je riječ o novom aranžmanu s MMF-om, Labus je odgovorio da postoje šanse da se posjeta delegacije Fonda pretvori u redovnu misiju koja će da pregovara o novom aranžmanu.

“Ali sve zavisi od toga kako će Ministarstvo finansija Srbije da pripremi teren za te razgovore. I, druga stvar, kako će vlada da reaguje i kako će svoj fiskalni dio da uredi, pošto postoje prigovori da se troši više nego što treba i da su prihodi manji nego što je planirano i da li će vlada na eventualne primjedbe MMF-a da reaguje na zadovoljavajuci način ili ne”, objasnio je Labus.

Pročitaj više:  Počeli razgovori sa predstavnicima misije MMF-a

Naravno, kako je Labus rekao, ako vlada u pregovorima s MMF-om bude reagovala na odgovarajući način i uspije da uvjeri MMF da ozbiljno drži osnovne makroekonomske parametre pod kontrolom, onda će se redovna posjeta delegacije Fonda pretvoriti u Misiju koja će sa Srbijom pregovarati o novom “stend baj” aranžmanu.

Odgovarajući na pitanje da li je realno da Srbija do kraja godine smanji deficit budžeta na 3,6 odsto bruto-domaćeg proizvoda, Labus je rekao da će se za mjesec dana znati zvanični podaci kako se deficit kretao u prvom kvartalu, mada prve procjene govore da “ide lošije, nego što smo predviđali”.

“Ako se ostvare ove slutnje, da ide lošije nego što se predviđa, onda će vjerovatno deficit da bude veći nego što je planirano”, zaključio je Labus.
Međutim, ekonomista Miroslav Prokopijevićkaže da nije siguran da će Vlada Srbije pošto-poto htjeti da sklopi novi aražman sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), ukazujući da novi aranžman s Fondom neće biti dovoljan argument da privuče strane investitore u Srbiju.

Prokopijević je u izjavi za Tanjug podsjetio da je posljednje zaduživanje Srbije na stranom finansijskom tržištu mnogo povoljnije, nego prije dvije ili tri godine.

“I dok vlada ima tako relativno jeftin izvor sredstava, neće biti mnogo osjetljiva na pritisak MMF. Naravno mi ne znamo šta bi MMF mogao da traži”, rekao je Prokopijević, povodom najavljene posjete delegacije Fonda Beogradu, 8. maja.

Neki domaći eksperti zagovaraju tezu da bi novi “stend baj” aranžman privukao strane investitore, ali Prokopijević nije uvjeren u to.

Prokopijević je više uvjeren da bi novi aranžman s MMF-om bio koristan u smislu stavljanja embarga ili bar ograničavanja nekih neadekvatnih poteza vlade u vodjenju ekonomske politike.

Pročitaj više:  Jacenjuk: Ukrajini prijeti ekonomska katastrofa

Na pitanje da li će MMF prihvatiti probijanje planiranog deficita budžeta za 2013. gofinu, preko planiranih 3,6 odsto bruto domaćeg proizvoda, Prokopijević je odgovorio da se mi kao država nismo ni obavezali MMF-u na odredjeni budzetski deficit.

“Prema tome, ne znam da li će taj budžetski deficit za MMF biti prevelik ili premali”, rekao je Prokopijević, ocjenjujući da će tokom pregovora s MMF-om sigurno biti neko uslovljavanje po pitanju nivoa budžetskog deficita, jer on ne može biti neograničen. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts