Čojo: “Zeleno svjetlo” za izvoz mlijeka u EU

mlijekoBIJELJINA, Pomoćnik ministra poljoprivrede Republike Srpske za resor veterinarstva Radmila Čojo rekla je da je Srpska ozbiljan kandidat da ove godine dobije “zeleno svjetlo” za izvoz mlijeka u EU i da su neozbiljni zahtjevi proizvođača mlijeka da se u pravilniku izmijene dozvoljene količine aflatoskina.

“Ovo bi bilo veoma nepopularno, jer očekujemo ove godine da izvozimo mlijeko u EU i za dva–tri mjeseca očekujemo dolazak inspekcije EU”, rekla je Čojo na skupu proizvođača mlijeka u Novom Selu kod Bijeljine.

Ona je istakla da će Vlada Republike Srpske i resorno ministarstvo uložiti maksimum napora kako bi pronašli način da pomognu poljoprivrednicima koji su pretrpjeli ogromne gubitke i koji u Semberiji dnevno prosipaju 25.000 do 30.000 litara mlijeka.

“To su prioritetne stvari, neće se dozvoliti da se ogromne količine mlijeka prosipaju”, rekla je Čojo i dodala da će Ministartvo svim farmerima nadoknaditi gubitke kada je riječ o analizama uzoraka mlijeka.

Ona je podsjetila da je Ministarstvo preduzelo niz mjera u vezi sa povećanim rizikom od pojave mikotoksina u svježem mlijeku.

“Sagledani su mogući rizici i donesena je odluka o uvođenju monitoringa aflatoslksina u sirovom mlijeku, izolovano je kontaminirano mlijeko, inicirane službene kontrole, preduzete korektivne i preventivne mjere, te nakon svega, kada je utvrđeno da je koncentracija aflatoksina u mlijeku u okviru dozvoljenih granica, pristupilo se uključenju otkupnih stanica u otkup”, rekla je Čojo.

Semberski farmeri smatraju da, mjesec i po nakon pojave aflatoksina, niko ne preduzima nikakve mjere kako bi se spriječili dalji gubici i prestalo sa prosipanjem na desetine hiljada mlijeka dnevno.

“Mi hoćemo u Evropu, ali šta ćemo do Evrope. Nedopustivo je da seljačka muka, prosipanje 20.000 do 30.000 litara mlijeka dnevno bude nastavljeno, to nema nigdje u svijetu”, rekao je predsjednik Udruženja poljoprivrednika “Semberija” Ljubo Maletić.

Pročitaj više:  Ekonomski rast u BiH slabi

On je istakao da šteta za prosuto mlijeko pod hitno treba da bude nadoknađena, kao i da troškove pregleda i analiza snose lokalna zajednica i resorno ministarstvo.

Maletić je naveo da u mlijeku sa područja Semberije u proteklih 50 godina nikada nije otkriveno prisustvo aflatoksina. “Po meni, ovdje je riječ o trgovačkom lobiju koji treba `uništiti` i pomoći seljacima i to zajedničkim snagama Ministarstva, Vlade Srpske i lokalne zajednice”, rekao je Maletić. Srna

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts