ATINA, Novi krug razgovora grčkih vlasti sa predstavnicima “trojke” protiče u neočekivano žustrom odbijanju domaćina da prihvate nove uslove na kojima insistiraju kreditori.
Nepovoljni razvoj događaja i “bunu na dahije”, kako dio grčkih medija opisuje situaciju, najavio je ministar za administrativne reforme iz Demokratske ljevice, najmanje stranke koja čini vladajuću koaliciju, Andonis Manitakis.
On je odbio da stavi paraf na akcioni plan po kome bi 25.000 zaposlenih završili na ulici do kraja 2014. godine. Ranije napravljeni dogovor trebalo je da počne da se sprovodi u djelo odmah, a Manitakis nije želio da potpiše “rješenje koje će zemlji donijeti novu tranšu kredita od 8 milijardi evra, a hiljade ljudi unesrećiti”.
On je ponudio ministru ekonomije Janisu Sturnarasu da preuzme njegov resor i zatim potpiše sve ono što traži “trojka”. Tu opasnu pukotinu u jedinstvu, inače krhke koalicije, pokušao je da neutrališe premijer Andonis Samaras ali je uslijedio novi šok.
Izgleda da je prekipelo i najagilnijem članu vlade u sprovođenju “najoštrijih mjera štednje”, prozvanom ministru finansija Janisu Sturnarasu, jer su po svemu sudeći zahtjevi “finansijske inkvizicije” postali preveliki i za njega.
– Ako hoćete nove mjere, uzmite ključeve ministarstva i direktno ih predajte u ruke Ciprasu – rekao je Sturnaras, poručivši tako da ova vlada ne može ni više ni bolje, pa će to možda efikasnije odraditi izrazito antievropski raspoložena opozicija pod vođstvom Ciprasa.
Reakcija predstavnika “trojke” nije bila emotivna. Oni su samo pokazali uzbuđenom ministru finansija spisak obaveza koje je Grčka potpisala kada je dobijala ogromnu finansijsku pomoć i zatražili plan za realizaciju.
A probleme treba rješavati odmah da bi se što prije stekli uslovi za uplatu zaostale martovske rate iz kreditnog aranžmana od 2,8 milijardi evra, plus 6 milijardi koje dospijevaju tokom maja.
Zahtjevi “trojke”
Od grčkih vlasti se traži da se odmah proslijede otkazi službenicima koji su “na raspolaganju” i primaju 60 odsto ličnog dohotka, plan za dokapitalizaciju banaka, pokrivanje budžetskog deficita od 2,8 milijardi, jedinstveni porez na nekretnine, konkretan plan za smanjenje državnog aparata do 2014. i revizija ugovora o integraciji Euro banke i Nacionalne banke Grčke. Novosti
Komentariši