BANJALUKA, Posrnulo preduzeće “Cer” iz Prnjavora, u sklopu kojeg se nalazi “Banja Kulaši”, do kraja mjeseca će otići u stečaj, saznajemo u pravosudnim krugovima.
Prema tim izvorima, Viši privredni sud bi već iduće sedmice trebalo da odbaci žalbu malih akcionara na započeti predstečajni proces preduzeća, nakon čega se otvara prostor Okružnom privrednom sudu u Banjaluci za brzo proglašenje stečaja.
Zahtjev za stečaj “Banje Kulaši” podnio je sudski vještak zbog nenaplaćenih usluga vještačenja u iznosu od 1.224 KM, nakon što su preduzeću već bili blokirani računi i isključivana struja zbog neplaćanja duga.
Lazo Tomić, privremeni stečajni upravnik “Cera”, kaže da je preduzeće odavno sazrelo za stečaj u kojem vidi jedinu šansu za spas tog poznatog banjskog lječilišta. On kaže da u preduzeću traje permanenti sukob dvije grupe akcionara i povjerilaca preduzeća koji se zbog svojih parcijalnih interesa zalažu za pokretanje, odnosno obustavu stečaja.
“Grupa koja je protiv stečaja želi nastaviti sa dosadašnjim dnevnim otuđivanjem sredstava preduzeća, dok se druga grupa zalaže za stečaj kako bi kroz Zakon o izvršnom postupku besplatno preuzeli ‘Banju Kulaši’. Moj prijedlog vođenja stečaja ide u pravcu da obje grupe ostanu ‘kratkih rukava’, odnosno da se ne aktivira izvršni postupak, već da se napravi realna procjena vrijednosti imovine i utvrdi cijena ispod koje se ne može prodati i to samo kupcu iz iste branše”, istakao je Tomić.
On je uvjeren da “Banja Kulaši” nakon stečajne reorganizacije i pronalaska strateškog kupca može postati regionalni zdravstveni i sportsko-rekreacioni centar. U tom cilju očekuje podršku opštine Prnjavore, te povjerilaca poput Fonda zdravstvenog osiguranja RS i Fonda PIO.
Ognjen Jugović, sekretar Saveza udruženja malih akcionara RS, koji je podnio žalbu na pokretanje predstečajnog postupka, tvrdi da su preduzeće “Cer” nakon privatizacije 2001. uništili njeni većinski vlasnici – banjalučki “Zepter fond” i suosnivači firme “Finhouse”, poznate po aferama jeftinog otkupa stare devizne štednje.
Jugović vjeruje da je zahtjev sudskog vještaka za pokretanje stečaja “smišljena igra”, navodeći da je potraživanje vještaka od “mizernih” 1.224 KM duplo manji iznos od uplaćene sudske takse za podnošenje zahtjeva za stečaj.
Komentar Nenada Tomovića, direktora Društva za upravljanje investicionim fondovima “Zepter invest”, u petak nismo uspjeli dobiti, jer se nije javljao na telefon.
U Sindikatu trgovine, turizma, ugostiteljstva i uslužnih djelatnosti RS, takođe kao i privremeni stečajni upravnik, smatraju da je stečaj jedini izlaz za finansijski urušenu “Banju Kulaši”.
“Tamo je potrebno promijeniti sve, od radnika do direktora, i postaviti potpuno novi menadžment koji bi uz zaposlenje stručnih terapeuta i određena ulaganja u hotel i smještajne kapacitete mogao uspješno poslovati i ostvarivati profit”, kazao je Goran Savanović, predsjednik tog granskog sindikata. Nezavisne novine
Komentariši