SARAJEVO, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je večeras Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama BiH, čiji je cilj unapređenje efikasnosti postupka javnih nabavki.
Prethodno su poslanici usvojili da ovaj zakonski akt, čiji je predlagač Savjet ministara BiH, bude razmatran po hitnom postpuku.
S ciljem unapređenja rada Kancelarije za razmatranje žalbi, uvode se dvije ispostave sa sjedištem u Banjaluci i Mostaru, kako bi Kancelarija brže i efikasnije rješavala žalbe.
Na taj način bila bi povećana efikasnost rada ugovornih organa koji sada, zbog neefikasnosti Kancelarije, u toku jedne budžetske godine nisu u mogućnosti odabrati dobavljača i utrošiti sredstva planirana u budžetu, zbog čega realizacija nekih projekata kasni i po nekoliko godina.
Plaćanjem taksi za podnošenje žalbe u iznosima srazmjernim vrijednostima nabavki, koje su veće od trenutno propisanih, smanjiće se broj neosnovanih žalbi i istovremeno će se ponuđačima s osnovanim žalbama omogućiti njihovo brže rješavanje, a povratom uplaćenog novca žele se zaštititi osnovani podnosioci žalbe.
Visina taksi iznosi od 500 KM do 25.000 KM, srazmjerno vrijednosti nabavke.
Uvođenje ovakvih taksi u susjednim zemljama doprinijelo je efikasnijem i bržem provođenju postupaka javnih nabavki, bržoj realizaciji planiranih investicija, većoj angažovanosti dobavljača, a samim tim i ukupnom ekonomskom razvoju.
Savjet ministara obavezao se da nastavi razgovore sa predstavnicima Evropske komisije, kako bi se došlo do cjelovitog rješenja kojim će se dodatno unaprijediti situacija u ovoj oblasti.
Ovaj zakonski akt dio je Sporazuma o programskoj i projektnoj saradnji u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti u BiH između SNSD-a i SDP-a koji bi trebalo da “obezbijedi efikasniju proceduru i dodjelu ugovora o javnim nabavkama u skladu sa evropskim standardima, uz uvećavanje administrativne takse u procesu žalbi da bi bile spriječene manipulacije fiktivnim žalbama”.
U prvom čitanju je usvojen Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o izvršenju krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH radi njegovog usklađivanja sa međunarodnim standardima i preporukama Savjeta Evrope.
Prijedlogom zakona definisana je obaveza zavoda ili drugih institucija u kojim se izvršavaju mjere pritvora ili izdržavaju krivične sankcije da dostavljaju mjesečne i periodične izvještaje Ministarstvu pravde, kako bi bila unaprijeđena međusobna saradnja, poboljšano informisanje i prikupljanje relevantnih podataka o broju pritvorenika i zatvorenika, ostvarivanje zagarantovanih prava, korištenje pogodnosti, te disciplinskim procedurama i drugim važnim pitanjima u ovoj oblasti.
Izmjenama i dopunama Zakona koje će Ministarstvo pravde uputiti u parlamentarnu proceduru uvodi se specijalizovana stručna obuka za određeni broj zavodskih službenika koji će raditi sa stranim zatvorenicima, s ciljem boljeg razumijevanja i pružanja pomoći za uspješnije rješavanje njihovih problema.
Nije prihvaćen prijedlog zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma Milorada Živkovića da ovaj zakonski akt bude odmah usvojen i u drugom čitanju.
Poslanici su usvojili zaključak da rasprava o Izvještaju o radu Savjeta ministara za 2012. godinu bude odgođena za neku od narednih sjednica Predstavničkog doma i zatražili da toj sjednici prisustvuju članovi Savjeta ministara BiH.
Ponovo je odgođena i rasprava o Izvještaju o radu Tužilaštva BiH u prošloj godini zbog neprisustva sjednici glavnog tužioca BiH Gorana Salihovića.
Usvojeni su godišnji izvještaj i finansijski izvještaj Centralne banke za 2012. godinu, kao i izvještaj o radu kancelarije za razmatranje žalbi BiH u prošloj godini.
Usvojeni su i izvještaji o stanju radiacione i nuklearne bezbjednosti za 2012. godinu, o provođenju zakona iz nadležnosti Centralne izborne komisije BiH u 2012. godini, te o zaštiti ličnih podataka u BiH za prošlu godinu.
Nije prihvaćen prijedlog rezolucije o osudi zločina genocida u Srebrenici, čiji su predlagači poslanici Stranke za BiH Azra Hadžiahmetović i Beriz Belkić.
Prihvaćena je inicijativa poslanika Zijada Jagodića kojom bi bilo omogućeno građanima BiH da prate sjednice Predstavničkog doma.
Izabrana je istražna komisija Predstavničkog doma za utvrđivanje eventualnih nepravilnosti i zloupotreba i stanja u Upravi za indirektno oporezivanje BiH, te prijedlog Živkovićevog zaključka da Parlamentarna skupština BiH traži od Tužilaštva BiH i Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH da se pisanim putem odrede prema korespodenciji koju je vodio nadležni tužilac prema Predstavničkom domu u vezi sa neprovođenjem odluka Ustavnog suda BiH.
Naredna sjednica zakazana je za 18. juli. Srna
Komentariši