Bh. univerziteti na začelju struke

univerzitetBANJALUKA, SARAJEVO, Univerziteti u BiH se nalaze u vrlo nezavidnoj poziciji u odnosu na te ustanove zemalja regiona pa se tako nisu ni našli na najnovijoj Šangajskoj listi 500 najboljih svjetskih univerziteta, na kojoj su svoje mjesto zasluženo našli Beogradski, Zagrebački i Ljubljanski.

Tako smo ostali uskraćeni da saznamo gdje se to nalazimo u odnosu na region i svijet, ali prošlogodišnja istraživanja Centra “Vebometriks” su pokazala da je na listi 20.365 univerziteta u svijetu, najbolje plasirani bh. univerzitet bio Sarajevski, koji se našao na 1245. poziciji, dok se Univerzitet u Banjaluci našao na 3186. mjestu.

Inače, akademsko rangiranje univerziteta u svijetu koje sprovodi šangajski Univerzitet Cao Tun, kao kriterijume gleda naučnoistraživački rad, uticaj na nauku, citiranost radova, odziv u pojedinim oblastima, te uticaj univerziteta u regionu. Sve u svemu, univerziteti u BiH ne ispunjavaju ove kriterijume, što mnogi u ovoj zemlji pripisuju ratnim dešavanjima, migracijama, podijeljenosti, ali i nedovoljnim ulaganjima u obrazovanje.

Rektor najboljeg univerziteta u regionu, Beogradskog, Vladimir Bumbaširević rekao je da je njihov napredak na Šangajskoj listi pokazatelj da imaju kvalitetne nastavnike i kompetentne naučnike.

Ipak, on je izrazio nadu da će se ulaganja u nauku nastaviti, što je ključno, jer u suprotnom opstanak na listi može biti doveden u pitanje.

U top 10 univerziteta svijeta i ove godine svrstani su američki i britanski univerziteti – Harvard, Stanford, Berkli, MIT, Kembridž, Kaltek, Prinston, Kolumbia, Čikago i Oksford.

Mitar Novaković, rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu, kazao je da univerziteti u BiH tek prilagođavaju svoje sisteme i sve ostalo što je potrebno da mogu biti “evidentirani u toj priči” i biti među najboljima.

“Međutim, nas to previše i ne zanima, jer postoje i druge liste. Ali mi ćemo se siguno i na toj listi naći, jer se radi i ulaže u obrazovanje”, rekao je Novaković. Međutim, Predrag Govedarica, predsjednik Unije studenata RS, smatra da je potrebno dosta više ulaganja u visoko obrazovanje te da je to upravo ono što nedostaje.

Pročitaj više:  Burhkalter pozitivno ocijenio napore Beograda

“Cjelokupna finansijska situacija najvjerovatnije diktira te uslove tako da je osnov svega da se više ulaže u visoko obrazovanje, a da univerziteti pri tom proizvode vlastiti domaći kadar. To je isto gorući problem, jer imamo dosta gostujućih profesora, a samo na Medicinskom fakultetu u Foči njih 99”, kazao je Govedarica.

Sa druge strane, Ahmed Nurković, predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu, rekao je da su u BiH još prisutne posljedice rata i tranzicije.

“Mnogi naši kadrovi su u ratu poginuli, neki su odselili i rade na drugim univerzitetima, tako da se samo na Sarajevskom univerzitetu taj kadar prepolovio nakon rata i to je ostavilo velikog uticaja”, kazao je on. Dodao je da bi veća ulaganja u nauku i obrazovanje svakako pomjerila prema gore univerzitete u BiH na ovoj listi.

“Nemamo zakon na nivou države o obrazovanju, nema jedinstvenih sistema, procedura, nismo uvezani na nivou države i normalno da sve to vodi do toga da na tim listama nisu ni visoko pozicionirani”, rekao je on. (Nezavisne)

Comments

Jedan komentar na na “Bh. univerziteti na začelju struke”

  1. Na pravom mjestu! Avatar
    Na pravom mjestu!

    Šta ima čudno u svemu ovome i za univerzitete?? Kada je država BiH, poslednja na listi u Evropi po BDP, onda i ostali segmenti ne mogu biti bolji. Bilo bi čudno, da smo na nekom boljem mjestu, jer je u ovoj državi sve normalno, pa i ovo da smo poslednji. Koga je briga za sve ovo stanje u državi? Da je briga preduzeo bi nešto za dobrobit svega, a ne samo lični i samo lični interesi.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts