ATINA, Grčko tržište kapitala veoma je interesantno: od maja 2012. godine atinski berzanski indeks ASE povećao se za 140 odsto, ali ekonomisti nisu sigurni da li to ima ekonomsko opravdanje.
Prema “Blumberg njuzu”, atinska berza je tokom proteklih 16 mjeseci potukla sve svjetske berze – samo se Venecuela u tom periodu bolje razvijala.
Investitore očigledno najviše interesuju grčke banke i industrijske firme orijentisane na izvoz.
Manos Hacidakis, glavni analitičar atinskog finansijskog koncerna “Beta sekjuritis” vidi dalje mogućnosti za rast vrijednosti grčkih akcija, ali, ukazuje i da je prividnom bumu na berzi prethodila višegodišnja faza jakog pada njihovog kursa.
On kaže da strani fondovi trenutno investiraju u sve vrste grčkih akcija. Ali, ne treba izgubiti iz vida da je posljednjih godina dobit na berzi bitno opala u jeku ekonomske krize: između 2007. i 2013. Atinski berzanski indeks izgubio je 85 odsto svoje vrijednosti!
Još u junu renomirana finansijska analitička kuća MSCI /Morgan Stenli kapital indeks/ smanjila je rejting Grčke na nivo zemlje u razvoju zato što se nije pridržavala okvirnih uslova za promet kapitala koji važe za industrijske zemlje.
To smanjenje rejtinga u Grčkoj su doživjeli kao težak udarac – Atinski indeks akcija tada je dva mjeseca bio na najnižoj zabilježenoj vrijednosti.
Ali, baš zbog kazne koju je izrekao MSCI, Atina je privukla fondove specijalizovane za zemlje na pragu industrijskog razvoja.
Zvuči paradoksalno, ali Grčka izgleda kao nerazvijeno tržište, mada je još dio visoko razvijenog evropskog ekonomskog prostora. To čini investiranje u akcije dvostruko atraktivnim. Jer, ulagači se nadaju da će moći da profitiraju i od razvojnih perspektiva nerazvijenog tržišta i od kriterijuma stabilnosti koji važe za jednu zemlju evrozone.
Grčki stručnjaci za trgovinu trenutno žestoko diskutuju o tome da li ulagači zaista ulažu u Grčku zbog ubjeđenja ili samo žele da ponesu sa sobom dobit.
Liberalni publicista i šeF finansijskog portala “Kapital” Tanasis Mavridis ima drukčije mišljenje. On je 2007. spadao u mali broj stručnjaka koji su javno upozoravali na opasnost od kraha berze.
I ovaj put Mavridis vidi na djelu samo špekulante čije akcije neće donijeti ništa dobro malim ulagačima.
“Onaj ko danas nudi akcije mora biti vrlo talentovan kao prodavac.
Događanja na berzi nemaju veze sa realnom privredom u Grčkoj”, tvrdi Mavridis, a prenosi “Dojče vele”.
Komentariši