Zahuktao se izvoz bh. namještaja

drvoSARAJEVO/BANJALUKA, Drvna industrija BiH za devet mjeseci ove godine povećala je izvoz za 10,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine, te je iznosio 660,6 miliona KM.

U informaciji Asocijacije drvne industrije i šumarstva BiH navodi se da je izvoz proizvoda u odjeljku “drvo i proizvodi od drveta” činio oko 62 odsto, a izvoz namještaja i montažne drvene gradnje oko 38 odsto od ukupnog izvoza.

Najveću pojedinačnu izvoznu vrijednost u domaćoj drvnoj industriji u periodu januar – septembar ostvario je sektor namještaja sa 245,3 miliona KM, uz godišnje povećanje za 9,4 odsto. U njegovoj strukturi najviše je izvoženo sjedišta i dijelova od drveta, pri čemu je najviše kontingenata otišlo za Njemačku, Hrvatsku, Austriju, SAD, Sloveniju, Srbiju, Italiju, Francusku i Holandiju. Odmah potom slijedi izvoz namještaja za trpezarije i dnevne sobe, namještaja za spavaće sobe i drveni kuhinjski namještaj, pri čemu je najviše plasmana otišlo na njemačko, hrvatsko i holandsko tržište.

Posmatrajući odjeljak drvo i proizvodi od drveta, izvoz proizvoda šumarstva činio je 18,6 odsto, što je više nego lani. U okviru toga četiri petine učešća imalo je ogrevno drvo, dok su 12 odsto u strukturi činili trupci. Proizvodi šumarstva najviše su izvoženi u Italiju, Sloveniju, Austriju, Njemačku i Hrvatsku.

Prema objavljenim podacima, plasman rezane građe činio je 27,7 odsto ukupnog izvoza, što je manje nego u istom periodu prošle godine. Najviše građe plasirano je u Hrvatsku, Srbiju, Njemačku, Italiju, Sloveniju, Makedoniju, Albaniju, Švedsku, Ujedinjene Arapske Emirate, Kinu i Rumuniju.

Izvoz građevinske stolarije činio je šest procenata ukupnog izvoza (39,9 miliona KM), ploča i furnira 3,8 odsto (25,1 milion KM), a parketa 3,4 odsto (22,6 miliona KM). Građevinska stolarija mahom je izvožena u Holandiju i Hrvatsku, furnir i ploče najviše su otpremani u Njemačku i Italiju, dok je parket iz BiH svoje kupce najčešće nalazio na njemačkom i srbijanskom tržištu.

Pročitaj više:  Poslanici NS RS razmatrali više zakona

Najveći pad izvoza u posmatranom periodu, i to za 18 odsto, bilježi montažna drvena gradnja, odnosno sa osam na 6,5 miliona KM, te je svoje učešće u ukupnom izvozu svela na svega jedan procenat. Proizvođači montažnih drvenih kuća su ino-kupce najlakše nalazili u Austriji, Sloveniji, Rumuniji, Švedskoj i Italiji.

Sa druge strane, ostvareni uvoz drvne industrije za devet mjeseci iznosio je 175,7 miliona KM, te je za 1,4 odsto manji u poređenju s istim razdobljem prošle godine. To znači da je vrijednost izvoza drvnog sektora bila veća od uvoza za skoro 3,8 puta, što je povoljniji spoljnotrgovinski bilans nego lani (3,5 puta).

U strukturi ukupnog uvoza najznačajniju stavku čine ploče sa 44 odsto (pretežno iz Hrvatske, Austrije i Njemačke), zatim slijedi namještaj čije je učešće bilo 30 odsto. Iz tih podataka vidi se da je uvoz polufinalnih i finalnih proizvoda od drveta dominirao u ukupnom uvozu sektora.

Što se tiče proizvodnje šumskih sortimenata, ona je u drugom kvartalu ove godine iznosila 1,13 miliona kubnih metara, ili 6,25 odsto, više nego u istom periodu 2012. Proizvodnja iz grupe drvo i proizvodi od drveta za devet mjeseci povećana je za 12,5 odsto, dok je proizvodnja namještaja veća za 6,1 odsto.

Mjere za povoljniji ambijent

Iako su rezultate drvne industrije ocijenili pozitivnim, u Asocijaciji drvne industrije i šumarstva BiH ukazuju da se privrednici suočavaju s velikim problemima i traže od nadležnih ministarstava preduzimanje potrebnih mjera za stvaranje povoljnih uslova za poslovanje.

Pritom, između ostalog, ističu potrebu hitnog suzbijanja rada na crno, smanjenja poreza i doprinosa na plate, pojačani rad kontrolnih organa prilikom uvoza, posebno namještaja, kako bi bila spriječena nelojalna konkurencija nekvalitetnim proizvodima. Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts