BANJALUKA, Svi oni koji nisu sposobni, treba sami da odstupe, a isto tako, oni koji ne budu dobro radili i postizali rezultate u radu, moraće da budu zamijenjeni.
Imenovani će morati da imaju u vidu da je odgovornost u radu na prvom mjestu, a privilegije se dobijaju radom i postignutim rezultatima.
Izjavio je ovo u intervjuu “Glasu Srpske” ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Dragan Bogdanić naglasivši da je u zdravstvu, kao i u drugim oblastima, prisutna korupcija.
– Nosioci korupcije u zdravstvu su pojedinci koji imaju svoja imena i prezimena i pacijenti i doktori bi trebalo na to da ukazuju, a policija i pravosudni sistem da sankcioniše – rekao je Bogdanić.
Najavili ste racionalizaciju plata u zdravstvenim ustanovama. Da li će nekim direktorima plate biti smanjene?
BOGDANIĆ: Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite zadužilo je direktore zdravstvenih ustanova da preispitaju organizaciju poslovanja, posebno u dijelu platnih koeficijenata, dežurstava i pripravnosti, te da u skladu sa prethodnim dogovorima i zaključcima Vlade RS izvrše neophodne korekcije i usklađivanja. To nije jednokratna aktivnost u smislu da se trenutno koriguju koeficijenti, pa da na to zaboravimo. Ministarstvo je u sve to aktivno uključeno i znatno smo podigli nivo nadzora i kontrole koje će biti kako u oblasti stručnog nadzora, tako i kontrole utroška novca, i to kontinuirano.
Dokle se stiglo sa kontrolama u vezi sa bolovanjima i izdavanjem lijekova u RS? Šta je do sada utvrđeno?
BOGDANIĆ: Ovo je postupak koji vodi MUP RS i on će o svojim aktivnostima obavještavati javnost. Fond u okviru svojih nadležnosti sprovodi svakodnevne kontrole. Pored toga, urađena su i poboljšanja u regulativi u smislu da su stvorene pretpostavke za ličnu odgovornost doktora u vezi sa otvaranjem bolovanja ili propisivanjem lijekova. Sada Fond sa svakim doktorom kome dodjeljuje šifru na osnovu koje može da propisuje lijekove ili medicinske pomagala, zaključuje ugovor u kome su precizno navedene obaveze, a i odgovornosti u slučaju da se postupa suprotno propisanim pravilima. Kada uspostavite sistem lične odgovornosti, onda ste stvorili uslove da kršenje pravila bude minimalno.
Da li ličnu odgovornost treba obezbijediti i kod dodjele invalidskih penzija. Kako komentarišete to da su neki doktori bili uključeni u malverzacije u vezi sa ovim penzijama?
BOGDANIĆ: Dešavanja u vezi sa invalidskim penzijama potvrđuju da je neophodno poboljšati efikasnost kontrole tamo gdje se odlučuje o pravima i gdje se proizvode troškovi. Činjenica je da akcija “Loto” i neke slične tome, govore o opredijeljenosti institucija da se i kontrola i odgovornost podignu na viši nivo i da se stvori ambijent u kome je mnogo veća vjerovatnoća da će prevara i mahinacije biti otkriveni i da se to apsolutno ne isplati. Što se tiče umiješanosti doktora, sigurno je da fiktivne invalidske penzije nisu moguće i bez njihovog učešća. Međutim, bilo bi loše i nepravedno na malobrojnim primjerima stvarati generalno lošu sliku o svim zdravstvenim radnicima. Isto tako, loše je i da se nekim ljudima “presuđuje” prije nego što je podignuta optužnica, jer se time nanosi šteta koju kasnije nije moguće ispraviti. Imam puno povjerenje u pravosudne institucije i u policiju i vjerujem da će oni ovu priču dovesti do kraja i da će oni koji su se ogriješili o zakon biti adekvatno kažnjeni.
U Fondu PIO imamo dvije ostavke zbog slučajeva namještanja invalidskih penzija.Mogu li se smjene očekivati i u Kliničkom centru Banjaluka?
BOGDANIĆ: Sigurno je da je najvažnije da oni koji nisu sposobni, treba sami da odstupe. Isto tako, svi oni koji ne budu dobro radili i postizali rezultate u radu moraće da budu zamijenjeni. Oni koji budu imenovani će morati da imaju u vidu da je odgovornost u radu na prvom mjestu, a privilegije se dobijaju radom i postignutim rezultatima. Glas Srpske
Komentariši