BRISEL, Iako je u BiH došlo do rasta industrijske proizvodnje i popravljanja ekonomskih parametara, plate i dalje stagniraju, a nezaposlenost je na zabrinjavajućem nivou, istaknuto je u Izvještaju o ekonomijama zemalja kandidata i potencijalnih kandidata za članstvo u EU, koji je izradila Evropska komisija.
Kako je istaknuto, s padom industrijske proizvodnje od 1,1 odsto u 2012. godini, u 2013. došlo je do naglog rasta. U prvoj polovini prošle godine u odnosu na isti period 2012. industrijska proizvodnja porasla je za čak sedam odsto. Iako je nakon toga došlo do manjeg pada, u poređenju tri kvartala 2012. i 2013, ukupan rast iznosi 6,9 odsto.
“Najviše su rasli proizvođački sektor sa 8,8 odsto, te uslužni sektor sa 8,2 odsto, dok je u rudarstvu došlo do pada od 5,8 procenata“, naveli su u Evropskoj komisiji.
Ocijenili su da ovi parametri pokazuju određeni rast potrošnje stanovništva.
“Trgovina na malo u RS je porasla za 8,8 odsto, a u FBiH za 6,3 odsto”, ističe se u izvještaju.
Međutim, uprkos boljim ekonomskim pokazateljima, iz Evropske komisije upozoravaju da realan rast plata uz uzimanje u obzir inflacije iznosi samo 0,1 odsto, a da je nezaposlenost porasla za 0,4 odsto.
Dobra vijest je, ističe se, smanjenje inflacije, te povećanje štednje u bankama od strane stanovništva od čak 9,1 odsto, što je rezultiralo i padom kamatnih stopa.
“Kamatne stope za stanovništvo pale su na 6,9 odsto u novembru sa 7,9 odsto u trećem kvartalu. Kamatne stope na štednju se nisu mijenjale i još u prosjeku iznose dva odsto”, navedeno je u izvještaju.
Loša vijest je, upozoravaju, povećanje ukupne mase nenaplativih kredita, koja sada iznosi 14,9 odsto u odnosu na ukupne kredite.
Iako spoljni dug raste, ističu da je on još relativno nizak u odnosu na bruto društveni proizvod.
Alija Remzo Bakšić, direktor Asocijacije poslodavaca BiH, istakao je da parametri koje je iznijela Evropska komisija pokazuju da se u recesiju jako lako ulazi, ali se iz nje teško izlazi, što je posebno izraženo u malim zemljama poput BiH.
“Istina je da je došlo do određenog rasta industrijske proizvodnje, ali da bi se povećale plate i smanjila nezaposlenosti, mora se zatvoriti cijeli ekonomski ciklus, a to je nešto dugoročniji proces”, istakao je on. Nezavisne novine
Komentariši