BANJALUKA, Zbog visokih naknada ugrožena je jedna od najperspektivnijih grana turizma u Republici Srpskoj. Lovni turizam bio je u velikom zamahu ali se strani lovci sada povlače.
Lovci iz Italije redovno su do 2012. godine dolazili u Semberiju i podmajevički kraj u na lov na prepelicu, ali su zbog visokih naknada napustili ove prostore i otišli u atraktivnija lovišta u Bugarskoj, objašnjava za „CAPITAL“ Radenko Božić, sekretar LU „Semberija“, koje trenutno okuplja oko 3.300 lovaca.
„Organizacione takse u RS su poskupile, tako da 20 odsto prihoda od organizacione takse i 40 odsto prihoda od ulovljene divljači moramo plaćati državi. Kada smo sve to ukalkulisali u cijenu koju smo ponudili Italijanima, oni su se zahvalili i pronašli povoljnije destinacije“, kaže Božić.
Semberski lovci su do prije godinu dana u fazaneriji u Suvom Polju imali 20.000 fazanske divljači, ali su ih morali pustiti u lovišta, da Udruženje lovaca bi doživjelo finansijski kolaps.
„Enormni su troškovi ishrane i održavanja fazanerije, ukoliko se divljač ne proda u predviđenim rokovima. Zbog otvaranja nekoliko privatnih mini – fazanerija došli smo u situaciju da imamo otežan plasman divljači, te smo morali na godinu dana prekinuti uzgoj fazanske divljači“.
Božić kaže da lovačka članarina godišnje iznosi 200 KM, od čega se 48 KM izdvaja za uzgoj šest fazanskih pilića, 50 KM se usmjerava na uplatu nadoknade budžetu RS na ime organizovanja lova i odstrijeljene divljači, dok se preostalih 100 KM usmjerava na uplatu članarine Lovačkom savezu RS, za štampanje „Lovačkih novina“, bruto plate radnika ovog udruženja, održavanje imovine, lovno streljaštvo i kinologiju.
„Lovačko udruženje „Semberija“ postoji već 95 godina i zajedno sa Lovačkim udruženjem „Fazan“ iz Brčkog gazduje na pet lovišta u lovačkoj regiji Semberije i Majevice.
CAPITAL: LJ.LJ.
Komentariši