BIJELJINA, Radnici bijeljinske Konfekcije „Kurjak“ koji godinama protestvuju dobili su danas obećanje od gradonačelnika Bijeljine Miće Mićića da će provjeriti sve njihove sumnje u nezakonitu privatizaciju, a od suda i Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS zahtijevati objašnjenje zašto status radnika do danas nije riješen.
„Pet do deset godina unazad mi smo se bunili, protestovali, tražili svoja prava. Sada smo na vjetrometini, ni na nebu, ni na zemlji. Poslodavac se povukao, a naš status do današnjeg dana nije riješen. Formalno se nas osmoro i dalje u Poreskoj upravi vodimo kao radnici „Kurjaka“, a nikakvih prava nemamo. Ne možemo se prijaviti na biro, ne možemo tražiti drugi posao. Obraćali smo se Inspekciji rada, Kriminalističkoj policiji, Okružnom privrednom sudu, pokušavajući da riješimo svoj problem. Možda gradonačelnik Mićić nije prava adresa, ali, od njega tražimo moralnu podršku, da inicira naš slučaj na nadležnim adresama“, kaže Dušan Ilić jedan od radnika „Kurjaka“.
Predrag Jović, načelnik Odjeljenja za privredu i poljoprivredu izjavio je da je nedopustivo bilo da se svi drugi namire u „Kurjaku“, a radnici da se ostave na cjedilu.
„Gradonačelnik se saglasio da pošaljemo jedan dopis Sudu, Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite, te da postavimo konkretna pitanja o privatizaciji i prodaji „Kurjaka“ i da utvrdimo zbog čega nije riješen status osmoro radnika ovog preduzeća. Naša moralna obaveza je da pomognemo radnicima i da uradimo sve što je u našoj moći kako bi im se povezao staž“, rekao je Jović.
Osmoro radnika Konfekcije „Kurjak“ zatražilo je od gradonačelnika Bijeljine, kako objašnjava Ilić, podršku u upoznavanju nadležnih organa sa apsurdnim položajem u kome se ovi radnici već godinama nalaze.
„Pet do deset godina unazad mi smo se bunili, protestovali, tražili svoja prava. Sada smo na vjetrometini, ni na nebu, ni na zemlji. Poslodavac se povukao, a naš status do današnjeg dana nije riješen. Formalno se nas osmoro i dalje u Poreskoj upravi vodimo kao radnici „Kurjaka“, a nikakvih prava nemamo. Ne možemo se prijaviti na biro, ne možemo tražiti drugi posao. Obraćali smo se Inspekciji rada, Kriminalističkoj policiji, Okružnom privrednom sudu, pokušavajući da riješimo svoj problem. Možda gradonačelnik Mićić nije prava adresa, ali, od njega tražimo moralnu podršku, da inicira naš slučaj na nadležnim adresama“, kaže Dušan Ilić, ističući da su radnici pokušali putem pljenidbe i suda da namire svoja potraživanja, ali da u „Kurjaku“ ništa više nema što bi se moglo prodati.
Ilić kaže da je „Kurjak“ svojevremeno privatizovan za „smiješno mali iznos i uz pomoć stare devizne štednje“, dok su putem suda u 2010. godini potražioci uspjeli da ga prodaju beogradskom preduzeću „Drenik N.D“ za 1.180.000 KM.
Radnik „Kurjaka“ Cvjetko Kajmaković kaže da je u „Kurjaku“ zaposlen od 1979. godine.
„Zahtijevamo od nadležnih organa da se preispita privatizacija u „Kurjaku“. Fond PIO je naplatio svoja potraživanja, a naš staž do današnjeg dana nije povezan. Gradonačelnik Mićić nam je obećao da će sve naše navode provjeriti i da će od nadležnih organa zahtijevati da odgovore, zbog čega naš status do danas nije riješen. Pitamo nadležne, kako je „Kurjak“ prodat bez stečajnog postupka. Sud je putem licitacije prodao preduzeće, novac je podijeljen po prioritetima, radnici su ostavljeni na cjedilu“, ističe Kajmaković.
CAPITAL: Lj. Ljubojević
Komentariši