VAŠINGTON, Međunarodni monetarni fond (MMF) ocijenjuje u novoj studiji, pod nazivom “Preraspodjela, nejednakost i rast”, da je nemoguće odvojiti ekonomski rast i stabilnost na jednu a jednakost na drugu stranu, već da nejednakost i nesposobnost da se ostvari privredni rast treba posmatrati kao dvije strane istog novčića.
Zaključak studije MMF-a je da preraspodjela novčanih sredstava ne nanosi štetu privredi, niti koči njen rast, dok prevelike razlike u primanjima mogu da ugroze ekonomski rast.
Zemlje u kojima je razlika u primanjima, zahvaljujući fiskalnoj preraspodjeli, manja u prosjeku bilježe veći privredni rast nego zemlje sa ekstremnim razlikama u primanjima.
Fond navodi da prevelika nejednakost koči privredni rast, jer se velikom dijelu stanovništva onemogućava pristup zdravstvenom i obrazovnom sistemu, što, pak, ugrožava političku i ekonomsku stabilnost, pa investitori oklijevaju s ulaganjima.
Zaključci studije privukli su pažnju, jer opovrgavaju odavno prihvaćene teorije i klasična ekonomska uvjerenja koja su slavila slobodu tržišta, uz skepsu prema državnim intervencijama, pogotovo u vidu preraspodjele novčanih sredstava, koja se smatrala štetnom, čak i ako je iz političkih razloga bila poželjna i pravedna.
Jedna od osnovnih uloga MMF-a je pružanje savjeta zemljama članicama oko održivih načina podsticanja ekonomije, ali je fond ipak oprezan pri savjetovanju da zemlje upotrebe politiku preraspodjele sredstava, budući da ona može smanjiti efikasnost ekonomije i šanse za njen održiv rast. Tanjug
Komentariši