Kobjerski: Najzad oživljavanje građevinarstva

gradjevinarstvoBEOGRAD, Srpska građevinska industrija i operativa, nekada poznata po gradnji kapitalnih objekata u svijetu, sada je u katastrofalnom stanju i ta važna grana privrede će poslije niza godina propadanja početi da se oporavlja kroz program gradnje jeftinih stanova, na kojem bi moglo da se uposli oko 30.000 građevinara, kaže sekretar Udruženja za građevinarstvo u Privrednoj komori Srbije, Viktor Kobjerski.

Domaća građevinska operativa, koja u prethodnih pet godina nije mogla da obezbjedi odgovarajuće bankarske garancije, stvarno je došla u situaciju da je na izdisaju, rekao je Kobjerski.

On je ocijenio da će jeftina masovna stanogradnja širom Srbije biti veliki pomak za građevinska preduzeća, ali i za proizvođače građevinskih materijala.

Prema njegovim riječima, u Srbiji je prijavljeno oko 60.000 građevinskih radnika i na tom programu, koji je najavila vlada, sigurno će moći da se zaposli bar polovina njih.

“Očekujemo da će građevinarstvo malo da živne”, kaže Kobjerski i dodaje da očekuje da bi nakon planiranog donošenja Zakona o uređenju prostora i izgradnji već tokom ove građevinske sezone mogla da se započne ozbiljnija priprema za taj posao.

Prema njegovim riječima, u Srbiji, uprkos svemu, postoje velike firme poput Energoprojekta, Mostogradnje, Deneze i drugih, koje mogu da iznesu taj posao zajedno sa manjim preduzećima a to udruživanje je dobitna kombinacija i za njihov zajednički nastup u inostranstvu.

On je naveo da će cijena stanova zavisiti od lokacije i kvaliteta gradnje, ali da bi, ukoliko se smanje troškovi za građevinsko zemljište i ako se država i lokalne samouprave odreknu određenih naknada, cijena izgradnje stambenog kvadrata mogla iznositi između 300 i 500 evra.

“Da bi mogli da se uklopimo u tu cijenu materijal treba da bude domaći i bez poreza, dažbina i drugih davanja državi”, objasnio je Kobjerski.

Pročitaj više:  HET dokapitalizuje HE „Dabar“ sa 43 miliona KM

Proizvođačima građevinskog materijala će, kako je kazao, biti u interesu da snize cijene, jer su “oni baš na rubu propasti i odgovarao bi im svaki pomak”.

Dodao je da je već pokrenuta inicijativa da se pronađu lokacije za gradnju jeftinih stanova, da to moraju da budu rubne gradske lokacije i da imaju izgrađenu infrastrukturu.

“Pošto građevinari nisu mogli da obezbjede garancije za gradnju u posljednje vrijeme su bili angažovani kao podizvođači i taj sektor je polako propadao, a imali smo i problem sa kadrovima, jer su se za rad prijavljivale uglavnom zanatlije i neškolovani, priučeni majstori koji nisu mogli da zadovolje određene zahtjeve”, kazao je Kobjerski.

Kako je rekao, svi malo bolji majstori su u prethodnom periodu otišli da rade u inostrastvo, uglavnom Rusiju i zemlje Bliskog istoka.

Situacija je, ipak, počela da se mijenja i počelo je da se razmišlja o školovanju građevinskih kadrova, kontatovao je Kobjerski i izrazio očekivanje da će i u tom segmentu biti napravljen veliki pomak već u sljedećoj godini.

“Najavljene mjere su svakako stigle u pravo vrijeme, jer je to jedna od privrednih grana koje su našu zemlju podigle na svjetski nivo. Sa ovim projektom možemo da se vratimo na strano tržište koje nas čeka, jer i dalje nam priznaju reference stečena iz perioda stare Jugoslavije”, rekao je stručnjak PKS.

Kobjerski je dodao da je veoma važno da banke shvate koliko je njihova uloga finansiranja važna za građevinarstvo. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts