BEOGRAD, Iako tokom 2013. godine nije bilo privatizacije preduzeća, osim prodaje akcija na Beogradskoj berzi, Agencija za privatizaciju Srbije je plaćala konsultante po ranije zaključenim ugovorima i zaključila još 29 novih ovakvih ugovora.
Kako je „Novostima“ potvrđeno, u prvih 11 mjeseci prošle godine za sprovođenje postupka restrukturiranja i privatizacije Agencija je za konsultantske usluge potrošila 40,1 milion dinara. Među njima je i 1,1 milion isplaćen firmi „Faktis“, koja je bila konsultant za privatizaciju „Vršačkih vinograda“.
Osim za privatizaciju, plaćene su i konsultantske usluge za testiranje zaposlenih i to 117.000 dinara, a 538.308 dinara je izdvojeno za pružanje stručne pomoći stečajnom upravniku.
Agencija, kojom od polovine novembra 2013. rukovodi v. d. direktora Vida Uzelac, pokrenula je postupak o sporazumnom jednostranom raskidu 41 konsultantskog ugovora.
– Dok se ne utvrdi novi zakonodavni okvir i ne donese nova strategija za okončanje postupka restrukturiranja i privatizacije, ugovoreni konsultantski poslovi su bespredmetni – rečeno je „Novostima“ u Agenciji. – Za 41 konsultantski ugovor Agencija je inicirala sporazumni raskid, a 12 ugovora je sporazumno i raskinuto. Za ostalih 29 ugovora, po odluci Upravnog odbora Agencije, pokrenut je jednostrani raskid, jer prethodno konsultanti nisu pristali na sporazumni raskid.
Ukupna ugovorena vrijednost poslova po ovim ugovorima je 86.971.425 dinara i 48.000 evra. U prvih 11 mjeseci 2013. godine isplaćeno je tačno 10.592.828 dinara po ovim ugovorima.
– Ostatak od oko 30 miliona dinara isplaćen je po ugovorima koji su bili na snazi do 15. 11. 2013. godine, kada je došlo do promjene rukovodstva Agencije, a koji su u međuvremenu istekli, pa shodno tome nisu bili predmet raskida – ističu u Agenciji.
Sagovornici navode i da je analizom ugovora sa konsultantima utvrđeno da su više puta u određenom vremenskom intervalu ugovarane i plaćane praktično iste usluge.
– Pojedine usluge su plaćane bez dokaza da su zaista izvršene u ugovorenom obimu i na način kako je to predviđeno ugovorom. Bilo je slučajeva da ranije rukovodstvo Agencije unaprijed odredi konsultanta, a potom fiktivno sprovede javnu nabavku i to direktnom pogodbom, suprotno zakonu i mišljenju Uprave za javne nabavke. Sa ovim saznanjima v. d. direktora Agencije je upoznala nadležno tužilaštvo i očekuje se pokretanje postupka – navode u Agenciji.
Bivši direktor: Sve je po zakonu
Vladislav Cvetković, bivši direktor Agencije za privatizaciju Srbije, koji je ovu funkciju obavljao od 2009. do novembra 2013. godine, rekao je „Novostima“ da je svaki pojedinačni konsultantski ugovor zaključen isključivo nakon sprovedenog postupka javne nabavke.
– Finansijski plan Agencije, koji je u budžetu za 2013. imao predviđena sredstva za ove namjene, usvojen je i od strane upravnog odbora Agencije i od Vlade Srbije, tako da ne može biti riječi o bilo kakvom postupku van zakona, propisa i procedura – kaže Cvetković za „Novosti“ i podsjeća da je po važećem zakonu o privatizaciji i Akcionom planu Vlade, tokom 2013. godine trebalo privatizovati sva preduzeća za koja je procijenjeno da još uvijek imaju šansu da se prodaju u postupku restrukturiranja, bilo kao cjelina, bilo kao imovinski dijelovi.
Neuspješni
-Ranije rukovodstvo Agencije je 2013. godine zaključilo 29 novih ugovora sa konsultantima u vrijednosti od 58,8 miliona dinara – navode u Agenciji za privatizaciju. – Kod nekih ugovora za isplaćene avanse konsultanti praktično godinu dana nisu ništa uradili ili pak ono što su uradili nije verifikovano od strane Agencije. Sa pojedinim konsultantima ugovori su obnavljani uprkos činjenici da su privatizacije preduzeća za koja su i ranije bili angažovani bile neuspješne. Novosti
Komentariši