Ovisnost o pametnim telefonima – sve češća bolest mladih

LG pametni telefoniSINGAPUR , Ako shvatite da ste sve rastreseniji zbog svog pametnog telefona, da vam je jako teško od njega se odvojiti ili bez ikakvog posebnog razloga svako malo provjeravate SMS-ove, pozive i društvene mreže tada bi se trebali zapitati je li vam možda potrebna psihološka pomoć.

Sve je veći broj ljudi, posebno mladih, koji su ovisni o svom smartphoneu do te mjere da se zgražaju pri pomisli da ostanu bez svog mobilnog telefona na neko vrijeme, pri čemu se kod spomenutog scenarija javlja ozbiljna nelagoda.

Istraživanje koje je proveo institut Nielsen pokazuje da su tim fenomenom najviše zahvaćeni korisnici pametnih telefona u Singapuru, Južnoj Koreji, Kini i Tajvanu.

Najviše pametnih telefona po glavi stanovnika posjeduju žitelji Singapura i Hong Konga, dva puta više od Amerikanaca. Čak 87 odsto od 5,4 miliona stanovnika Singapura posjeduje pametne telefone, dok je u SAD-u taj broj 65 odsto.

Azijci takođe prednjače i po količini vremena koje provode pretražujući svoj pametni telefon, a toliko su u tome neumjereni da je sve više mentalno oboljelih među ovisnicama od mobilnih telefona. Zbog toga se psihijatri u pomenutim zemljama zalažu da se ta ovisnost prepozna kao ozbiljna psihološka bolest.

Posebno su mladi ljudi, pojašnjava liječnik Adrien Wang, skloni razviti ekstremnu ovisnost i navodi slučaj 18-godišnjaka koji se nije ni prao ni brijao, jedva da je jeo te je jako smršavio i izgledao je vrlo oronuo, poput beskućnika.

Ekstremni ovisnici, dodaje Wang, sve češće završavaju na antidepresivima. Ovisnost je toliko uhvatila maha da je u Singapuru pokrenut projekat već u osnovnim školama pod nazivom “kibernetička dobrobit”, kako bi se učenicima i roditeljima ukazalo na opasnost prevelike upotrebe pametnih mobilnih telefona. Hina

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts