Britanski privrednici neće iz EU

londonLONDON, Uspjeh britanske privrede zavisi od daljeg punopravnog članstva te zemlje u EU, izjavio je lider Konfederacije britanske industrije (CBI) Džon Kridland.

Upozorenje čelnika CBI, najveće britanske poslovne grupacije, uslijedilo je nakon što je premijer Dejvid Kameron u petak priznao da će mu u periodu do održavanja obećanog referenduma o izlasku iz EU 2017. godine biti veoma teško da uvjeri građane da Britanija treba da ostane u EU, prenijeli su britanski mediji.
Kridland je u intervjuu listu “Gardijan” istakao da članstvo u EU pozitivno utiče na zapošljavanje, privredni rast i investicije u Veliku Britaniju.

“Unija je naše najvažnije izvozno tržište, a bilo je i biće od ključne važnosti za budućnost naše privrede. Članstvo Britanije u EU podstiče zapošljavanje i ekonomski rast, kao i našu konkurentnost na svjetskom tržištu”, istakao je Kridland.

On je odbacio tvrdnju da bi britanska privreda bila jednako uspješna ukoliko bi izašla iz EU, ali bi zadržala status neke vrste pridruženog člana, što zagovaraju neki konzervativci.

“Alternative punopravnom članstvu u EU jednostavno ne bi funkcionisale, pošto bismo mi i dalje morali da poštujemo propise te zajednice, a ne bismo mogli da utičemo na njihovo donošenje. Nastavimo da se zalažemo za interese Britanije tako što ćemo ostati u reformisanoj Evropskoj uniji”, naveo je šef britanskih industrijalaca.

Premijer Kameron je nakon dvodnevnog samita EU ove nedjelje ostao izolovan i poražen u svom pokušaju da spriječi da bivši premijer Luksemburga Žan-Klod Junker postane novi predsjednik Evropske komisije.

Kameron, koji će danas u Donjem domu britanskog parlamenta predstaviti izvještaj o samitu u Briselu, rekao je da imenovanje Junkera i odbijanje članica EU da izvrše reforme Unije značajno otežavaju njegov zadatak da pregovara o uslovima članstva Britanije u EU do referenduma.

Pročitaj više:  Bernanke ohrabrio ulagače na evropskim berzama

Lider Laburističke stranke Ed Miliband je ukazao na opasnosti za britansku privredu u slučaju izlaska iz EU, dodavši da Kameron rizikuje buduće uspjehe britanske privrede.

“Dejvid Kameron i Konzervativna stranka predstavljaju očitu opasnost za našu privredu. Glasači mogu da biraju između Laburista, koji bi unutar Unije postigli dogovor o reformama, ili Kamerona, koji po sopstvenom priznanju vodi zemlju ka izlasku iz EU, čime dovodi u opasnost tri miliona radnih mjesta”, istakao je Miliband.

Izvori u britanskoj vladi navode da je Kameron uvjerio poslanike iz redova svoje stranke, koji imaju većinu u donjem domu parlamenta, da će moći da sprovode kampanju za izlazak Britanije iz EU, čak i u slučaju da premijer do 2017. godine uspije da izdejstvuje nove zadovoljavajuće uslove članstva u Uniji i sam odustane od ideje napuštanja EU.

Jedan Torijevac je čak istakao da će Kameron morati da dopusti svojim poslanicima da sprovode kampanju za izlazak iz EU “ili će u protivnom ostati bez polovine svog kabineta”.

Kancelarija premijera Kamerona je, međutim, saopštila da vjeruje da će premijer postići uspjeh u pregovorima sa partnerima iz EU oko novih uslova za članstvo Britanije, odbijajući da komentarišu nešto više od toga. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts