Konačno će se graditi brže i jeftinije

slikaBEOGRAD, Nacrt izmjena i dopuna Zakona o planiranju i izgradnji u Srbiji predviđa jednostavniju i jeftiniju proceduru izdavanja građevinskih dozvola.

To je procjena ne samo predlagača, Ministarstva građevinarstva, već i Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj i USAID Projekta za bolje uslove poslovanja. U NALED-u i USAID-u, međutim, napominju da bi mnoga podzakonska akta, koje treba donijeti, mogla da koče primjenu novih pravila.
– Preliminarne analize pokazuju da će se značajno smanjiti broj dana od podnošenja zahtjeva do početka gradnje, sa sadašnjih 269 na ne više od 100 – smatra Jelena Bojović, šef Tima za regulatornu reformu u NALED-u. – Ono što ostaje kao bojazan je što Nacrt predviđa donošenje 44 podzakonska akta odnosno raznih pravilnika i uredbi. Znajući da je, prema Barometru propisa, prosječno kašnjenje podzakonskih akata u Srbiji i do 900 dana, apelujemo da se pojačaju kapaciteti Ministarstva građevinarstva kako bi se ovaj ogroman posao do kraja iznio.
Koristeći simulator Svjetske banke, USAID je uradio procjenu da će Srbija sa ovim izmjenama zakona unaprijediti svoj rang na listi, a vezano za indikator efikasnosti izdavanja građevinskih dozvola, gdje smo 182, za minimum 100 mjesta, pa ćemo se po prvi put naći u gornjoj polovini liste. Naravno, efekti ovih izmjena neće biti vidljivi u ovoj godini već u izvještaju Svjetske banke za 2016, zbog načina pripreme liste „Duing biznis”.
– Urađena je promjena načina obračunavanja naknade za uređivanje građevinskog zemljišta i rješenje iz nacrta sugeriše da se za proizvodne objekte ova naknada neće plaćati, dok NALED-ove procjene pokazuju da će, na primjer u Beogradu, maksimalna visina naknade biti oko 220 evra po kvadratu u najskupljoj zoni, što je, naravno, značajno poboljšanje – kaže naša sagovornica. – Jedna od glavnih novina kada je u pitanju konverzija jeste da će se omogućiti gradnja sa pravom korišćenja, što će sigurno otkočiti proces gradnje u Srbiji.
Viktor Kobjerski, sekretar Udruženja za građevinarstvo Privredne komore Srbije, ističe za „Novosti“ da će izmjene zakona svakako donijeti boljitak. Dobro je, kaže, ako se novim rješenjima otvori investicioni put. Svakako je pojednostavljenje procedure i jedan šalter za izdavanje svih dozvola veliko olakšanje za investitore. Važno je, međutim, da se zakon, kada bude usvojen u parlamentu, i primjenjuje, a ne da se kao do sada traže „rupe“.

Pročitaj više:  Počela rafting sezona na rijeci Tari

Dozvola za 26 dana
Potpredsjednica Vlade Zorana Mihajlović juče je na javnoj raspravi o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji, rekla da će ovaj dokument omogućiti dobijanje građevinske dozvole za 26 dana. Ona je istakla da će biti uveden jednošalterski sistem, tako da investitori više neće morati da obijaju pragove raznih institucija i šaltera:
– Biće ukinuta naknada za uređenje građevinskog zemljišta, jer je to parafiskalni namet. 
Reforma katastra
Druga bitna reforma koja predstoji je unapređenje rada katastra nepokretnosti – napominje Bojovićeva. – Prema analizi Svjetske banke, čak 45 dana odlazi na postupak upisa prava svojine pred RGZ-om i ovo bi trebalo da bude predmet posebne pažnje u narednim reformskim planovima Vlade i resornog ministarstva. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts