NJUJORK, Na Wall Streetu se ove sedmice očekuje oprezno trgovanje, nakon prošlosedmičnog oštrog pada cijena akcija, jer bi novi pokazatelji iz američke ekonomije, prvenstveno s tržišta rada, mogli dati jasniju sliku kada će Fed povećati ključne kamatne stope.
Dow Jones indeks prošle je sedmice skliznuo 1 odsto, na 17.113 bodova, dok je S&P 500 potonuo 1,4 odsto, na 1.982 boda, a Nasdaq indeks 1,5 odsto, na 4.512 bodova. To je najveći sedmični pad tih indeksa od početka avgusta.
Pad cijena akcija posljedica je zabrinutosti ulagača u vezi tempa rasta najvećih svjetskih ekonomija. Osim u SAD-u, ni u jednom drugom situacija nije blistava, no najviše zabrinjava slabost evrozone.
Tržište je bilo pod pritiskom i zbog jačanja dolara, što je posljedica špekulacija da će američka centralna banka uskoro zaoštriti monetarnu politiku.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na korpu šest vodećih svjetskih valuta, dostigao je najviši nivo u četiri godine. A to bi, kažu analitičari, moglo nagristi prihode velikih američkih kompanija s inostranih tržišta.
U petak objavljeni podaci pokazali su da američka ekonomija raste brže nego što se procjenjivalo. U drugom je tromjesečju bruto domaći proizvod skočio 4,6 odsto, a ne 4,2 odsto, koliko je pokazala prethodna prognoza.
Dobra forma najveće svjetske ekonomije omogućuje američkoj centralnoj banci ukidanje programa kupovine obveznica u oktobru, kao što se i planiralo. A ako se niz dobrih pokazatelja nastavi, Fed bi mogao povećati ključne kamatne stope prije nego što se na tržištu očekivalo – krajem prvog polugodišta iduće godine.
„Fed nam već duže vrijeme poručuje da pratimo pokazatelje, stoga će ove sedmice makroekonomski izvještaji vjerovatno biti u fokusu ulagača više nego proteklih mjeseci“, kaže Gennadiy Goldberg, strateg u kompaniji TD Securities.
S najvećim nestrpljenjem očekuje se izvještaj o zaposlenosti u SAD-u, koji će biti objavljen u petak i koje obično znatno utiče na smjer tržišta.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u septembru otvoreno ukupno 219.000 novih radnih mjesta, znatno više nego u avgustu kada je posao našlo 142.000 Amerikanaca.
Očekuje se da će i podaci o potrošnji, proizvodnji i trgovini pokazati da je američka ekonomija čvrsto na putu rasta. Hina
Komentariši