VAŠINGTON, Slabo regulisano “bankarstvo iz sijenke” naraslo je do ogromnih proporcija u globalnom finansijskom sistemu i predstavlja sve veći rizik po stabilnost brojnih zemalja, pogotovo SAD, saopštio je danas Međunarodni monetarni fond (MMF).
Banke u sijenci širom svijeta upravljaju sredstvima vrijednim čak 60.000 milijardi dolara, navodi MMF, a prenosi agencija Frans pres.
Bankarstvo u sijenci uključuje legalne, ali slabo kontrolisane institucije kao što su fondovi i finansijske kompanije u zemljama u usponu, koje uzimaju novac od investitora i pozajmljuju ga kao banke.
Poslovanje takvih institucija cvijeta u posljednjih šest godina u svijetlu niskih kamatnih stopa u “klasičnim” bankama, budući da investitori žele veći povrat svojih sredstava. MMF, ipak, upozorava da su rizici u bankarstvu iz sijenke veliki jer takve kompanije mahom zavise od kratkoročnog finansiranja.
U slučaju izbijanja panike, masovno povlačenje sredstava iz banaka u sijenci može da uzdrma širi finansijski sistem i cjelokupnu globalnu ekonomiju, što se i desilo tokom finansijske krize 2008.
Nakon finansijske krize, moć banaka iz sijenke samo je porasla, navodi MMF. U SAD, takve banke imaju gotovo dvostruko više sredstava od “običnih” banaka, a u evrozoni, kao i u zemljama u razvoju, njihova sredstva vrijedna su oko 60 odsto sredstava banaka.
Bankarstvo iz sijenke cvjeta u Kini, gdje se banke suočavaju sa kontrolama kamatnih stopa, što štediše podstiče da potraže bolji povrat sredstava van banaka. MMF procjenjue da bankarstvo iz sijenke u Kini “teško” oko 35 do 50 odsto bruto domaćeg proizvoda te zemlje. Tanjug
Komentariši