BEOGRAD, Sindikat industrije Srbije ocijenio je juče da bi Vlada Srbije minimalac trebalo da poveća na 25.000 dinara, “s obzirom da se očigledno to smatra za granicu siromaštva”.
Najavljenim mjerama štednje – smanjenjem plata u javnom sektoru i penzija, vlada je odredila donju granicu od 25.000 dinara, a Sindikat industrije Srbije juče je postavio pitanje, zašto je zatim minimalac određen na 21.054 dinara.
“Kako je vlada došla do cifre ispod koje se plate i penzije neće umanjivati nije najjasnije, a jedna od varijanti je da je 25.000 dinara određeno kao granica, jer oni koji imaju manja primanja, ulaze u kategoriju siromaštva”, navodi se u saopštenju sindikata.
Minimalna zarada koja iznosi 115 dinara za sat, nije mijenjana gotovo tri godine iako su parametri na osnovu kojih se određuje doživjeli promjene.
Zbog odbijanja poslodavaca da prihvate bilo kakvo povećanje na Socijalno ekonomskom savjetu, vlada je morala da donese odluku o visini minimalne zarade i umjesto da primjeni princip koji je sama ustanovila, prilikom odluke o umanjenju plata i penzija od 25.000 dinara, ona se odlučila da povećanje bude sa 115 dinara na 121 dinar po satu.
“To na mjesečnom nivou iznosi povećanje sa 20.010 na 21.054 dinara, a ovakvim potezom Vlada Srbije je pokazala da nema nikakvu suvislu ekonomsku politiku, već da mjere donosi po dnevno političkim prilikama”, smatra Sindikat industrije Srbije.
Zašto princip 25.000 dinara ne bi važio i za radnike koji rade i primaju minimalnu zaradu, kojih ima oko 400 000 i da li su oni manje važni, pita taj sidikat. Tanjug
Komentariši