Prevare u penzijskom sistemu

fond pioBIJELJINA, U akciji “Stop prevarama do penzije pošteno” od decembra 2011. godine do danas Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje /PIO/ Republike Srpske primio je više od 3.200 prijava o mogućim prevarama, kroz odgovarajući postupak utvrđen je prestanak prava za 237 korisnika penzije, a na dalje procesuiranje policiji proslijeđeno je više od 200 lica.

Prijave o prevarama u penzijskom sistemu građani dostavljaju na besplatnu telefonsku liniju 080/050-100, u pisanom obliku ili putem elektronske pošte.

Fond PIO danas je poručio svima koji su pokušali ili imaju namjeru da pokušaju prevaru pri ostvarivanju prava na penziju da svaka prevara prije ili kasnije bude otkrivena i u većini slučajeva protiv nelegalnih korisnika penzije pokreće se krivična odgovornost.

Nakon otkrivene prevare isplata penzije se obustavlja i pokreće se postupak za vraćanje Fondu svih isplaćenih sredstava.

Kao izrazito karakterističan slučaj prikrivanja činjenica ili prevare iz Fonda su naveli slučaj penzionera čiji su inicijali Đ.Z, sa šireg područja Banjaluke, protiv kojeg je anonimna prijava dostavljena u julu ove godine.

On je još 1997. godine kod Fonda PIO Republike Srpske ostvario pravo na invalidsku penziju, da bi nakon toga zasnovao radni odnos u Austriji, koji sa urednom prijavom traje duže od 11 godina.

Vjerodostojan dokaz o novoj prijavi ovog korisnika na osiguranje priložen je od inostranog nosioca osiguranja, a Đ.Z. se dva puta oglušio na poziv Fonda PIO da pristupi vanrednoj kontroli i ocjeni radne sposobnosti iako je uredno potvrdio prijem poziva.

Fond PIO je donio rješenje o obustavi isplate penzije od marta 2002. do novembra 2013. godine, a za sporni period od 11 godina i sedam mjeseci potražuje i povrat isplaćenih sredstava od 43.000 KM.

Pročitaj više:  Majkama u Hrvatskoj niže penzije

U postupku vanredne kontrole pred organom vještačenja i u upravnom postupku u slučaju Đ.Z. ponovo će se raspraviti sve činjenice i donijeti konačna odluka, a do tada je Fond u potpunosti obustavio isplatu penzije. Za ovaj slučaj zainteresovali su se i organi gonjenja.

Iz Fonda navode da su za nepune tri godine u akciji “Stop prevarama do penzije pošteno” otkriveni različiti oblici prevara u penzijskom sistemu, poput slučaja korisnika sa područja Banjaluke koji je primao penziju kao borac prve kategorije Vojske Republike Srpske, iako nikada nije stekao status borca.

Karakterističan slučaj otkriven je na području Bijeljine da je supruga koristila porodičnu penziju uz krivotvoreni vjenčani list iz Federacije BiH, iza muža od kojeg se razvela još 1983. godine.

U Srpcu je snaja prijavila svekrvu da uz ovjerenu lažnu kućnu listu koristi porodičnu penziju iako nije živjela u zajedničkom porodičnom domaćinstvu sa ostalim korisnicima.

U Fondu PIO kažu da je učestala pojava da studenti krivotvore ili dostave fiktivnu potvrdu o školovanju. Jedna takva prevara otkrivena je u Brčkom gdje je baka iz isplate porodične penzije eliminisala unuka koji više nije bio student, već je radio kod jednog brčanskog poslodavca.

Iz Fonda napominju da je po osnovu privremene obustave penzija zbog nedostavljanja odgovarajuće dokumentacije ostvarena ušteda veća od 20 miliona KM u protekle nepune tri godine.

Za 10 mjeseci ove godine Fond je obustavio 25.351 penzija, a u sistem isplate vraćeno je 2.372 ili tek svaki deseti korisnik.

U 2013. godini od 23.784 pojedinačne obustave penzija u isplatu je vraćeno 4.047 ili tek svaki šesti isključeni korisnik, 2012. godini izvršena je obustava u 16.721 slučajeva, a na isplatu je nakon dostavljanja potrebne dokumentacije vraćeno 4.006 ili svaki četvrti korisnik. Srna

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts