Dugovi zakovali privredu

BEOGRAD, Nelikvidnost firmi u Srbiji, uzrokovana ponajviše nemogućnošću naplate dugovanja, predstavlja, uz nezaposlenost, ključni problem srpske privrede.
Prema tvrdnji Slađana Disića, generalnog direktora vranjskog „Simpa“, nema firme ili povjerioca koji dug plaća na vrijeme.
– Preskupi bankarski krediti, visoke cijene usluga, posebno energenata, visoki porezi i doprinosi na zarade, glavni su uzročnici nelikvidnosti – smatra Disić. – To može da se prevaziđe ukoliko država utiče na poslovne banke da obezbjede jeftine kreditne linije. Ali ne kredite s kamatom od 20 i 30 odsto godišnje, kao što je to sada, već s kamatom najviše do 10 odsto.
Disić dodaje da država treba da smanji i poreze na zarade sa 62 odsto na 40-50 odsto, koliko oni iznose u svim zemljama u okruženju. Neophodno je da preispita i visinu akciza na energente, jer smo najskuplji u Evropi, iako je cijena nafte na svjetskoj berzi ista za sve. A ukoliko bi se smanjile te dažbine, bila bi veća potrošnja i bolje bi se punio budžet.
Većina privrednika nada se da će država ispuniti davno najavljenu radikalnu reformu poreskog sistema i javnog sektora, ali i da će se ozbiljnije suočiti s naraslom korupcijom i crnim tržištem.
– Pored toga, mora da se izgradi partnerstvo sa privrednicima, jer mala i srednja preduzeća čine 99 odsto privrede zemalja EU – kaže Milan Knežević, vlasnik tekstilne konfekcije „Modus“. – Samo ona mogu povući domaću privredu iz agonije u kojoj se nalazi godinama.
Bojan Radun, izvršni direktor kompanije „Nektar“, kaže da su subvencionisani dinarski krediti za izvoznike u protekle dvije godine bili pun pogodak i jedan od razloga zašto imamo rast izvoza na nivou cijele privrede.
– Očekujemo da država koliko je moguće ublaži nelikvidnost – kaže Radun. – Prije svega treba da zaštiti povjerioce u razmjeni dobara i spriječi određene aktere da zatvaraju firme, ostavljajući dugove prema dobavljačima, a zatim da otvaraju firme na imena bliže rodbine, prijatelja. Očekujemo da se na neki način uredi poštovanje rokova plaćanja između svih učesnika na tržištu. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts