Stopa softverske piraterije u BiH 66 odsto

ISTOČNO SARAJEVO, Stopa softverske piraterije u BiH iznosi 66 odsto, dok je među zemljama regiona najniža u Sloveniji – 47 odsto, a najviša u Crnoj Gori – 79 odsto, rečeno je danas u Istočnom Sarajevu na okruglom stolu o temi “Softverska piraterija i zaštita intelektualne svojine”.

Prema riječima direktora Agencije za informaciono društvo Republike Srpske Srđana Rajčevića, okrugli sto dio je šire kampanje koju Vlada RS provodi u saradnji sa MUP-om, Inspektoratom i Agencijom.

“Danas govorimo o pravu intelektualne svojine u domenu softverskog inženjeringa i potrebama da se koriste licencirani softveri”, rekao je Rajčević, dodavši da je u Trebinju razgovarano o zaštiti djece na internetu, dok će u Bijeljini biti govora o bezbjednosti informacionih sistema.

On je istakao da je kampanja dio sveobuhvatnog napora Vlade RS za upozoravanje na opasnosti koje vrebaju od nepravilnog korištenja informacionih tehnologija.

Načelnik Odjeljenja za planiranje, informatiku i informisanje u Inspektoratu RS Goran Vranić objasnio je da je Inspektorat započeo aktivnosti za primjenu novog seta propisa iz oblasti intelektualnog vlasništva koji se odnose na promet softvera i pružanja softverskih usluga.

“Inspektorat je aktivnosti započeo medijskom kampanjom pod nazivom `Stop krađi intelektualnog vlasništva` koja za cilj ima informisanje poslovnih subjekata i građana o značaju intelektualnog vlasništva, pogotovo u dijelu prometa računarskim programima”, rekao je Vranić.

On je precizirao da će potom na scenu stupiti inspektori koji će prvo djelovati preventivno, a po potrebi i represivno.

Melisa Selesković iz Majkrosofta BiH navela je da se Majkrosoft trudi da na krađu intelektualne svojine utiče preventivno i obavještavanjem javnosti šta je najbolje učiniti da do toga ne dođe.

“Posebno nam je drago kada možemo krajnjim korisnicima da pomognemo da legalizuju softver i da to bude ekonomski prihvatljivo za njih”, istakla je predstavnica Majkrosofta.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts