FRANKFURT, Katolici češće podržavaju vladinu intervenciju u ekonomiji nego protestanti i skloniji su pravednijoj podjeli bogatstva, piše u studiji Evropske centralne banke.
U tome istraživanju potvrđene su i teorije Maksa Vebera o protestantskoj radnoj etici i navodi se da su one primjenjive i šire nego što se mislilo, pa čak i na izbor političkih institucija i na objašnjenje nejednakosti u dohotku.
“Protestantske opštine imaju izrazitiju nejednakost u dohotku”, kaže se u studiji Kristofa Bacena i Franka Beca i navodi da je, “u odnosu na rimokatoličanstvo, protestantizam nesklon redistribuciji i vladinoj intervenciji u ekonomiju”.
Dodaje se i da uticaj vjere na visinu dohotka nije bitan. Istraživanjem je otkriveno da Veberova teorija bolje objašnjava ekonomski razvoj nego teorija Karla Marksa, oca socijalizma, koji je smatrao da kultura odražava ekonomski poredak.
“Religija nije, kako nam je to Karl Marks tumačio, samo ‘opijum za mase’, ali može bitno uticati na izbore ljudi, bilo lične bilo socijalne”, kaže se u studiji ECB-a.
Veber u svom čuvenom djelu “Protestantska etika i duh kapitalizma” iz 1904. kaže da su protestanti skloniji da vjeruju da je naporan rad put ka spasenju, a to podstiče akumuliranje bogatstva.
Istraživanje, objavljeno na internet stranici Evropske centralne banke koja nije službeno stala iza njega, pojavilo se neposredno nakon vatikanskog dokumenta kojim se traže korjenite reforme svjetske ekonomije i stvaranje etičnog globalnog tijela koje bi upravljalo finansijskim tržištima.
Vatikan je prošle nedjelje objavio da su finansijski problemi razotkrili “sebičnost, kolektivnu pohlepu i masovno zgrtanje dobara” i naveo da svjetskoj ekonomiji treba “etika solidarnosti” između bogatih i siromašnih zemalja.
Studija ECB-a temelji se, inače, na podacima iz dva švajcarska kantona, katoličkog Friburga i protestantskog Vauda.
Komentariši