BERLIN, Plan evrozone za spas Grčke od bankrota neće biti predmet novih pregovora, upozorila je danas Njemačka, uoči vanrednih razgovora sa Parizom i Atinom.
“Ono što smo usaglasili prošle sedmice ne može ponovo biti na stolu”, izjavio je njemački šef diplomatije Gvido Vestervele.
Vlada Francuske i vlada Njemačke rekle su da žele “punu implementaciju” sporazuma što je prije moguće, javlja Bi-Bi-Si.
U zajedničkom saopštenju Sarkozija i Merkelove navodi se da su odluke koje su donesene na posljednjem samitu EU “sada neophodnije nego ikad”.
“Francuska i Njemačka su uvjerene da će ovaj sporazum omogućiti Grčkoj da vrati održiv rast”, navodi se u saopštenju.
Cilj maratonskog samita EU prošle sedmice bio je spas Grčke i evrozone od propasti.
Predsjedavajući grupe zemalja evrozone Žan Klod Junker rekao je da, ukoliko Grci na referendumu odbace paket pomoći, to će značiti bankrot Grčke.
“To će zavisiti od načina na koji je pitanje postavljeno i formulisano, kao i od toga o čemu će se tačno Grci izjašnjavati”, rekao je on.
Grčki premijer Jorgos Papandreu sastaće se sutra sa francuskim predsjednikom Nikolasom Sarkozijem i njemačkim kancelarom Angelom Merkel.
Sastanci će uslijediti dan nakon što je Papandreu rekao da će raspisati referendum o novom paketu pomoći EU.
Grčka vlada noćas je podržala prijedlog premijera da plan pomoći EU stavi na glasanje u decembru, odnosno da se narod izjasni o paketu pomoći.
Francuski predsjednik Nikolas Sarkozi rekao je ranije da je odluka Papandreua iznenadila sve u Evropi.
Sarkozi je smatrao da će sada prioritet biti predstavljanje postignutog sporazuma za spašavanje Grčke i evrozone cijelom svijetu, nakon čega bi se tražila aktivna međunarodna podrška, posebno od Kine.
Međutim, umjesto toga, potez Papandreua užasnuo je Sarkozija i njemačkog kancelara, ostavivši ih u nesigurnosti.
Očekuje se da će Papandreu reći da nije imao izbora: referendum je od vitalnog značaja za prevladavanje otpora naroda na ulicama zbog teških mjera štednje, a mogući alternativni prijevremeni izbori mogu onemogućiti Atinu da vrati dug.
Osim toga, grčka vlada suočava se sa ključnim glasanjem o povjerenju u parlamentu u petak.
Jedan poslanik iz vladajuće partije Pasok je dao ostavku, smanjujući parlamentarnu većinu Papandreua na dva, dok ga je još šest članova partije pozvalo da se povuče.
Lideri EU saglasili su se o zajmu Grčkoj od 100 milijardi evra i otpisu 50 odsto duga.
Grčka, zauzvrat, mora da drastično smanji potrošnju, penzije i plate radnika u javnom sektoru i da otpusti hiljade radnika.
Grčku već mjesecima potresaju protesti zbog mjera štednje.
Komentariši