BEOGRAD, Zabrinjava visina spoljnotrgovinskog deficita Srbije koji je dostigao iznos od 5,9 milijardi dolara u prvih devet mjeseci ove godine, kaže saradnik Instituta za tržišna istraživanja (IZIT) Saša Đogović.
Po “tradiciji” najlošiji spoljnotrgovinski saldo srpska privreda je realizovala sa ruskom privredom – 1,29 milijardi dolara, što čini čak 21,9 odsto ukupnog negativnog spoljnotrgovinskog salda Srbije.
Karakteristično je i to da je Kina na drugom mjestu po visini njenog uticaja na spoljnotrgovinski deficit Srbije, pa je tako sa ovom zemljom realizovan deficit u visini od 1,11 milijardi dolara, što je činilo 18,9 odsto ukupnog spoljnotrgovinskog deficita u prvih devet mjeseci ove godine.
Đogović kaže da poslovni ambijent na srpskom tržištu, mada nešto bolji zbog smirivanja inflacije, u septembru ove godine ima sve odlike nepovoljnog za odvijanje biznisa i potencijalne investicije.
Ogromna državna administracija, preglomazna papirologija u sadejstvu sa netransformisanom pravnom infrastrukturom, dvije su konstante koje otežavaju poslovanje u Srbiji, ocijenio je on.
Ohrabruje to da su, prema podacima IZIT, pozitivna privredna kretanja zabilježena kod – fizičkog obima proizvodnje, turističkog prometa, izvoza, ukupnih deviznih rezervi, prosječnih neto zarada, cijena industrijskih proizvođača i potrošačkih cijena.
Sa druge strane, negativna privredna kretanja su smanjenje ukupnih inostranih porudžbina, povećanje spoljnotrgovinskog deficita i pad maloprodajnog prometa.
Poslije avgustovskog zatišja, u septembru se bilježi osjetan rast proizvodnih aktivnosti u srpskoj industriji po stopi od 10,6 odsto na mjesečnom nivou. Međutim, kada se iz analize isključi uticaj sezonskog faktora, onda je ta stopa dosta skromna i iznosi 0,8 odsto. Stopa rasta industrijske proizvodnja u periodu januar-septembar 2011. godine prema istom periodu lani je 2,5 odsto, podaci su IZIT. Tanjug
Komentariši