BEOGRAD, “Fijat grupa“ iz Torina saopštila je da je zahtjevala da ugovor o zajedničkom ulaganju sa Republikom Srbijom u fabriku automobila u Kragujevcu sadrži povjerljive odredbe kako bi se zaštitila zajednička investicija.
– Izvjesni podaci o planovima predstavljaju krucijalne komercijalne i industrijske tajne neophodne za uspjeh zajedničkog poduhvata – navodi se u saopštenju “Fijata“ i ističe da te odredbe o tajnosti podataka „idu u prilog kako kompaniji, tako i njenim akcionarima“.
“Fijat grupa“ se složila da objavi sadržaj ugovora, izuzimajući jedino povjerljive odredbe koje predstavljaju ključne komercijalne i industrijske tajne, kako bi ispunila očekivanja građana da budu informisani.
Aleksandar Ljubić, savjetnik Vlade u “Fijatovom“ preduzeću u Srbiji, kaže da je razlog ovakvog stava italijanskog partnera to što ne želi da se saznaju njegovi poslovni planovi. „To se odnosi prije svega na konkurenciju, i ‘Fijat’ ne želi da se iznose poslovni planovi, od toga šta će proizvoditi u Kragujevcu, ne samo sada, nego i za narednih deset godina, do toga koja je sve oprema predviđena, kao i sve druge tehničke detalje“, objašnjava Ljubić. On kaže da kompletan ugovor Republike Srbije i “Fijata“ ima Evropska investiciona banka, koja je odlučila da odobri zajam toj italijanskoj kompaniji jer je projekat ocijenila kao uspješan.
Ljubić dodaje da to što aneksi nisu dostupni Savjetu za borbu protiv korupcije ne smije da izazove sumnju u korupciju, jer kako napominje, svi izdaci koji se daju iz budžeta, pa i oni za zajedničko preduzeće sa “Fijatom“, ne mogu se sakriti. „Ti aneksi su, smatraju u ‘Fijatu’, potpuno neinteresantni za javnost, a pošto je država samo jedan od akcionara, nismo mogli da utičemo na odluku drugog suvlasnika da ne dopusti dostavljanje kompletnih aneksa ugovora“, navodi Ljubić.
Na pitanje da li to znači da aneksi ne sadrže bilo kakve cifre, odnosno međusobne obaveze Republike Srbije i “Fijata“, on navodi da je u aneksima i biznis plan zajedničkog preduzeća sa podacima o dinamici proizvodnje, što, kako ističe, svuda u svijetu predstavlja poslovnu tajnu. „Biznis plan sadrži podatke o tome koliko će se u ‘Fijatovom’ preduzeću proizvoditi vozila, kojom dinamikom, koja su to izvozna tržišta na koja će se plasirati, ili podatke o korišćenju energenata što se, takođe, smatra poslovnom tajnom jer se time posredno iskazuju i kapaciteti fabrike“, tvrdi Ljubić i dodaje da tehnički detalji mogu da zanimaju samo “Fijatovu“ konkurenciju, koja ima fabrike i u ovom regionu. On smatra da priča o tome da aneksi ugovora moraju biti informacije od javnog značaja, liči na „prepucavanje koje nema neku logiku i da je jedino sporno to što resorno ministarstvo nije odmah obavjestilo Savjet da su djelovi ugovora poslovna tajna“.
Šabić: Nije u skladu sa Zakonom
Povjerenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić tvrdi da izjava ministra ekonomije Srbije Nebojše Ćirića, kojom se objašnjava dostavljanje Savjetu za borbu protiv korupciju cenzurisanih dokumenata o zajedničkom ulaganju Srbije i “Fijata“, nije u skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. Šabić je istakao da je pravo na slobodan pristup informacijama zasnovano na Ustavu, tako da se ne može dovoditi u pitanje odredbama bilo kakvih komercijalnih ugovora. On je upozorio i da „pozivanje na argumente koji nemaju osnova u Ustavu i zakonu ne doprinosi otklanjanju postojećih dilema već ih samo pothranjuje“. Pravda
Komentariši