NJUJORK, Kompanija “Sitel” sa sjedištem u Sjedinjenim Američkim Državama, jedna od najvećih svjetskih firmi za pružanje usluga, otkriva Srbiju, piše njujorški ekonomski dnevnik „Vol Strit Džornal“ (VSJ).
Kompanija, koja ima oko 60.000 zaposlenih u SAD, Aziji i Južnoj Americi, puna je hvale za Srbiju u kojoj je nedavno otvorila svoju poslovnicu, naveo je vodeći američki ekonomski list.
Džo Dojl, potpredsjednik za globalni marketing je izjavio za VSJ da je “Sitel” „impresioniran“ onim što Srbija može da ponudi njegovim klijentima.
“Afinitet prema kulturi, prvoklasno znanje stranih jezika, razvijena infrastruktira u pogledu informacionih tehnologija i transporta i blizina Beograda ostalim evropskim prestonicama, ključni su pokretači dolaska u ovu zemlju”, objasnio je Dojl.
“Sitel”, koji trenutno zapošljava 30-ak ljudi u Srbiji, ima mogućnosti da poveća broj radnika najmanje deset puta u narednih nekoliko kvartala, jer njegova kancelarija nudi posao za oko 360 službenika.
Ukoliko potražnja to zahtjeva, može se iznajmiti još kancelarijskog prostora, kazao je Dojl.
VSJ ocjenjuje da su male šanse da će Srbija uskoro postati sila u iznajmljivanju radnika u stilu Indije, i pored toga što su plate u Srbiji niske, dok one menadžerske u Indiji rastu, ali “Sitelov” potez sluti na dobro za zemlju u kojoj vlada visoka stopa nezaposlenosti.
List smatra kako kompanije kao što je “Sitel”, mogu da doprinesu zaokretu u Srbiji i privuku poslovne mogućnosti, jer troškovi života i niske plate nude veliku prednost u odnosu na konkurenciju, pogotovo tokom sadašnje krize koja primorava mnoge američke i zapadnoevropske kompanije da smanje troškove i potraže jeftinije resurse.
„Prosječna mjesečna plata u Srbiji iznosi 520 evra, što je samo jedan dio prosječne plate u Švajcarskoj, Velikoj Britaniji ili Holandiji koje se nalaze pod sve većim pritiskom da svoja poslovanja prenesu u zemlje u kojima su operativni troškovi niži.
Upravo bi Srbija mogla da bude jedno takvo mjesto,“ piše VSJ.
Ugledni poslovni dnevnik prenosi i mišljenje britanske konsultantske firme PMR, kako “relativno niski troškovi zapošljavanja, čvrste veze sa zapadnim ekonomijama i sve veći broj fakultetski obrazovanih ljudi” čine Srbiju isplativim tržištem u koje vrijedi ulagati.
Komentariši