BANJALUKA, Kontrolom unutar Fonda PIO ustanovljeno je da se kod pojedinih referenata u radu nalazi i po nekoliko stotina predmeta, što je nedopustivo. U vrlo kratkom roku nastojaćemo da svi zaostali predmeti budu riješeni, a da se ubuduće na svaki zahtjev mora odgovoriti u roku od 60 dana.
Rekao je to u intervjuu “Glasu Srpske” direktor Fonda penzijsko-invalidskog osiguranja (PIO) Republike Srpske Mladen Milić.
– Svaki referent snosiće odgovornost za svako prekoračenje rokova utvrđenih zakonom. Pojedinci u Fondu umislili su da su nezamjenljivi i da ništa ne može bez njih. Niko nije nezamjenljiv i svaki radnik ima osnovnu ulogu, a to je da pruži kvalitetnu uslugu korisnicima i osiguranicima – istakao je Milić.
Kakvo je trenutno stanje u Fondu PIO, koliki su prihodi, koliki rashodi?
MILIĆ: U prvih deset mjeseci ove godine ostvareni su prihodi po osnovu doprinosa u iznosu od 570 miliona maraka, a sa prihodima iz budžeta, Programa socijalnog zbrinjavanja i iz Razvojnog programa iznose ukupno 735,6 miliona maraka. U istom periodu, ukupni rashodi Fonda iznosili su 761 milion KM, od čega su 98,2 odsto rashodi za penzije za više od 231.000 korisnika, njihovo zdravstveno osiguranje, troškovi distribucije penzija i kamate na revolving kredit. Imajući u vidu ekonomsku krizu, kao i činjenicu da Fond redovno isplaćuje penzije, možemo reći da je stanje zadovoljavajuće, ali je potrebno riješiti pitanje akumuliranog deficita što bi nam obezbijedilo isplatu penzija u dva-tri dana za sve korisnike.
Koliki je deficit i kakav je plan za njegovo smanjenje?
MILIĆ: Fond PIO je u ovu godinu prenio akumulirani deficit u iznosu od 108 miliona maraka, a tekući deficit za prvih deset mjeseci ove godine je 25,4 miliona KM. Deficit možemo smanjiti samo povećanim prilivom po osnovu doprinosa ili obezbjeđenjem bespovratnih sredstava. Očekujemo i priliv po osnovu Programa socijalnog zbrinjavanja u iznosu od oko 15 miliona KM. Ako se nastavi priliv po osnovu doprinosa na sadašnjem nivou, mogli bismo očekivati da Fond u najboljem slučaju ovu godinu završi bez tekućeg deficita, što bi predstavljalo uspjeh u ova ekonomski teška vremena. Prema korisnicima prava nemamo duga, s obzirom na to da je isplata penzija redovna.
Koliko bi novi zakon o PIO trebalo da utiče na rad Fonda?
MILIĆ: Kroz novi Zakon radi se na stabilizaciji sistema, prevashodno kroz povećanje kruga osiguranika, određivanje penzije po bod sistemu, u smislu pravičnijeg rješenja. Pored toga, usklađivaće se penzije obavezno jednom godišnje u skladu sa porastom troškova života i inflacije. Ne radi se o radikalnim zahvatima, ali će svakako doprinijeti stabilizaciji prilika.
Jesu li penzije u RS sigurne, treba li penzioneri da strahuju od kašnjenja ili smanjenja, ili mogu očekivati povećanja penzija i kada?
MILIĆ: Isplata penzije počinje na vrijeme, svakog desetog u mjesecu za prethodni mjesec. Redovnost isplate sa prosjekom od 320 maraka obaveza su Fonda i Vlade RS. Razumijemo zahtjeve za povećanje, ali istovremeno moramo biti i realni i svako povećanje mora imati ekonomsku opravdanost i sredstva obezbijeđena za to. Za povećanje penzija potrebni su znatno veći prihodi po osnovu doprinosa, a realno toga nema, pa i povećanje penzija nije realno u ovom momentu.
Više hiljada zahtjeva za ostvarivanje penzije ili drugih prava je na čekanju u Fondu. Kako ste zadovoljni radom filijala?
MILIĆ: Fond je velika organizacija koja ima više od 231.000 korisnika i oko 280.000 osiguranika. Sistemom kontrole došli smo do podataka da se u filijalama u radu nalazi više od 25.000 zahtjeva. U toku je iščišćavanje baze zaprimljenih zahtjeva čime ćemo dobiti potpuni pregled. Takođe, kontrolom je ustanovljeno i da se kod pojedinih referenata u radu nalazi i po nekoliko stotina predmeta, što je nedopustivo, a najveći broj zahtjeva je na čekanju u filijalama Doboj i Banjaluka. U vrlo kratkom roku nastojaćemo da svi zaostali predmeti budu riješeni, a da se ubuduće na svaki zahtjev mora odgovoriti u roku od 60 dana. Svaki referent će snositi odgovornost za svako prekoračenje rokova utvrđenih zakonom. Pojedinci u Fondu umislili su da su nezamjenljivi i da ništa ne može bez njih. Ranije je kontrola samih izvršilaca bila na vrlo niskom nivou, a određen broj rukovodilaca nije imao autoritet, pa onda je dolazilo do problema u rukovođenju. Niko nije nezamjenljiv i svaki radnik ima osnovnu ulogu, a to je da pruži kvalitetnu uslugu korisnicima i osiguranicima. Sve eventualne nepravilnosti i neprijatnosti koje osiguranici i korisnici doživljavaju od strane zaposlenih u Fondu treba da prijave putem sandučića za pritužbu u filijalama ili pisanim putem na moje ime.
Tužba protiv FBiH
Šta je sa tužbom protiv FBiH? Federacija odbija da isplaćuje penzije onima koji su je zaradili u FBiH?
MILIĆ: Republika Srpska preuzela je isplatu 36.000 penzionera koji su penziju zaradili na području FBiH, a danas je među živima preostalo oko 25.000 tih penzionera. Ustavni sud BiH odbacio je apelaciju Fonda PIO RS, s tim da je predsjednik suda izuzeo svoje mišljenje od te odluke. Fond će uložiti vrlo brzo žalbu na odluku Ustavnog suda BiH i to samom Sudu, ali istovremeno i Sudu za ljudska prava u Strazburu, na čemu se radi ovih dana. Tužbe u “slučaju Karanović, Šekerović i Pašalić protiv BiH” pred Sudom u Strazburu riješene su pozitivno, onako kako se Fond zalaže, a to je da se penzija isplaćuje tamo gdje je i zarađena. Glas Srpske
Komentariši