BANJALUKA, Porez na nepokretnost je nova vrsta prihoda u budžetu grada koja će zaživjeti od 1. januara sljedeće godine, a očekujemo da će nam donijeti veći priliv sredstava u odnosu na pojedine prihode koje smo do sada imali.
Rekla je ovo u petak na pres-konferenciji u Administrativnoj službi grada načelnik Odjeljenja za finansije Radmila Stojnić i potvrdila da će budžet grada za 2012. godinu iznositi 149.911.000 maraka, što je za 4,24 odsto manje u odnosu na rebalans ovogodišnjeg budžeta.
– Od Poreske uprave Republike Srpske još nismo dobili obavještenje o tome šta je to u Banjaluci vrijednost nepokretnosti koja može da se procijeni. Popisano je 99.000 nepokretnosti, a od toga njih 10.000 su sporne ili u fazi identifikacije – istakla je Stojnićeva.
Prema njenim riječima, iz Poreske uprave su obećali da će do 15. decembra dostaviti podatke o vrstama, broju nepokretnosti i procijenjene vrijednosti, poslije čega bi Skupština grada mogla odrediti stopu na osnovu koje će biti vršeno oporezivanje.
– Dužni smo da do 31. decembra odredimo stopu, koja će se kretati od 0,05 do 0,5 odsto. Tu stopu dajemo Poreskoj upravi, koja će na osnovu nje izdavati rješenja za svaku nepokretnost. Rok za plaćanje biće do šestog mjeseca, a dva puta godišnje će se plaćati – pojasnila je Stojnićeva.
Kako je kazala, pokušali su da ukažu svim budžetskim korisnicima da i oni smanje svoju potrošnju, odrede prioritete, kao i da jedan dio njih stave na rezervnu listu, jer neće sve moći biti realizovano kroz sam okvir budžeta.
Dodala je da su legalizacija i naknada za uređenje građevinskog zemljišta najproblematičnije oblasti sa stanovišta prikupljanja prihoda.
– U posljednjih nekoliko godina došlo je do pada, kako kupovine stanova, tako i same izgradnje stanova i to se direktno reflektuje na budžet grada. Samo u posljednjih nekoliko mjeseci nemamo značajnijeg investitora. Kada je riječ o legalizaciji, najviše nam muka zadaje rješavanje pravno-imovinskih pitanja – pojasnila je Stojnićeva.
U okviru Plana budžetske potrošnje za 2012. navodi se da je samo za zdravstvo planirano 711.500 maraka, koliko je bilo i ove godine. Nacrtom budžeta smanjena su planirana sredstva za obrazovanje, pa će tako biti izdvojeno 14.296.500 KM, što je gotovo za milion maraka manje u odnosu na 2011. Za socijalnu zaštitu u 2012. godini predviđeno je 12.154.800 KM, a u budžetu za 2011. godinu ova stavka je bila 12.379.450 KM. Za zajedničku komunalnu potrošnju je najveća razlika između ovogodišnjeg i budžeta za 2012, skoro 7,7 miliona maraka, odnosno, ove godine ta stavka je iznosila 28.639.000, a u 2012. biće 20.962.000…
Obveznice za most
– Problemi sa mostom kod Incela, koji vodi prema naselju Česma, biće riješeni u sljedećoj godini i za te poslove potrebno je obezbijediti od sedam do deset miliona maraka. Ovaj projekat biće realizovan putem obveznica, a ne iz gradske kase – dodala je Radmila Stojnić.
Izbori
– Samo za izbore u sljedećoj godini iz gradske kase biće utrošeno oko 800.000 maraka, jer je lokalna uprava dužna da finansira izborni proces, a u Banjaluci ima mnogo izbornih jedinica. Kreditna sredstva biće utrošena u nastavak finansiranja započetih projekata snabdijevanja vodom seoskog područja, za završetak vrtića, kanalizaciju te adaptaciju gradskog stadiona – naglasila je Stojnićeva. Glas Srpske
Komentariši