SARAJEVO, U BiH je za devet mjeseci ove godine “oprano” oko 16,5 miliona KM, a prijavljena materijalna šteta iznosi približno milion i po KM.
Finansijsko-obavještajno odjeljenje Agencije za istrage i zaštitu BiH /Sipa/ za devet mjeseci ove godine nadležnim tužilaštvima u BiH podnijelo je izvještaje protiv 15 fizičkih i dva pravna lica zbog 14 krivičnih djela, od čega šest krivičnih djela pranja novca i osam predikatnih krivičnih djela.
Prema ocjeni ovog odjeljenja, najčešći načini pranja novca u BiH su posredstvom različitih oblika nedostupnih firmi i ofšor kompanija, kupovinom nekretnina i privatizacijom, transakcijama na tržištu vrijednosnih papira i u bankarskom sektoru.
“`Perači novca` u svom poslu postaju sve sofisticiraniji, a pranje novca se sve češće odvija preko tržišta vrijednosnih papira kroz razne manipulacije, blok-poslove, zloupotrebe ugovora o poklonu dionica i slično. Na bankarskom tržištu rade se transferi preko računa bez postojanja stvarne ekonomske pozadine, prevare i obmane kod dobijanja kredita, te zloupotrebe u bankarskom poslovanju”, ocjenjuju u Sipi.
U podacima Sipe, koje prenosi današnji “Dnevni avaz”, navodi se da privremeno obustavljene transakcije za navedeni period iznose 865.770 evra i oko 6,5 miliona KM.
U Finansijsko-obavještajnom odjeljenju ističu da je u radu na ovakvim predmetima uočeno da se novac koji je “predmet pranja” stiče činjenjem nekoliko krivičnih djela – poreska utaja, carinska prevara, organizovani kriminal, trgovina ljudima, nedozvoljena trgovina opojnim drogama i zloupotreba položaja.
Komentariši