NJUJORK, Na Wall Streetu su juče cijene akcija oštro pale, četvrti dan zaredom, jer dužnički problemi s obje strane Atlantika navode ulagače na povlačenje iz rizičnih investicija.
Dow Jones Industrial Average potonuo je 2,11 odsto, na 11.547 bodova, dok je Standard & Poor's 500 skliznuo 1,86 odsto, na 1.192 boda, a Nasdaq Composite 1,92 odsto, na 2.523 boda. Odbor američkog Kongresa, kojeg čine po šest predstavnika demokrata i republikanaca, izvijestio je juče da su propali pregovori oko smanjenja budžetskog deficita, što i nije veliko iznenađenje, s obzirom na nepopustljiva stajališta obje strane po pitanju smanjenja rashoda i povećanja poreza.
Premda je ishod pregovora, koji traju od avgusta, očekivan, ulagači se plaše da nemogućnost dogovora između republikanaca i demokrata po pitanju deficita pokazuje da će se i oko drugih budžetskih mjera, kao što je produženje važenja poreskih olakšica ili naknada za nezaposlene, idućih mjeseci u Kongresu voditi ‘rovovska bitka’. A ako te mjere ne dobiju ‘zeleno svjetlo’, to bi moglo izazvati smanjenje potrošnje Amerikanaca, što bi naštetilo privredi.
Ulagači se takođe plaše da bi neuspjeh pregovora mogao izazvati buru na finansijskim tržištima, slično kao u avgustu, kada je agencija Standard & Poor's smanjila vrhunski AAA rejting SAD-a jer su političari tek u zadnji tren postigli dogovor o povećanju nivoa zaduživanja SAD-a. Bonitetne agencije zasad šute po pitanju rejtinga SAD-a, no ne i članica evrozone.
Moody's je juče upozorio da bi rast kamata na francuske državne dugove i slabost tamošnje privrede mogli negativno uticati na vrhunski AAA kreditni rejting te zemlje. A prinosi na obveznice prezaduženih članica evrozone i dalje rastu. Premda su u nedjelju na parlamentarnim izborima u Španiji pobijedili konzervativci, skloniji mjerama štednje od prethodne vlade, prinosi na dugove te članice evrozone i juče su porasli. Zbog dužničkih problema s obje strane Atlantika, juče su pale cijene u svih 10 sektora S&P 500 indeksa i svih 30 akcija koje čine Dow Jones. Hina
Komentariši