Plate u javnom sektoru nadmašile privatni

LONDON, Plate radnika u britanskom javnom sektoru nastaviće i u naredne tri godine da nadmašuje plate u privatnom sektoru, predviđaju ekonomisti.

Britanski Institut za fiskalne studije /IFS/ saopštio je da su plate u javnom sektoru mnogo brže rasle nego u privatnom tokom recesije, jer su državni radnici izbjegli mnoge pritiske kojima su izložene kolege u privatnim firmama.

Radnici javnog sektora plaćeni su skoro osam odsto više od kolega u privatnom sektoru, navodi se u izvještaju, i dodaje da će trebati nekoliko godina da “se popuni praznina”, piše danas “Dejli telegraf”.

Ovi podaci ne uključuju visoke penzije radnika javnog sektora.

Radnici javnog sektora juče su stupili u generalni štrajk, što je premijer Dejvid Kameron okvalifikovao kao “neodgovoran projekat, koji nanosi štetu zemlji”.

Sindikati tvrde da se juče cjelodnevnom štrajku pridružilo više od dva miliona radnika, dok vlada kaže da je učestvovalo 900.000 ljudi.

Više od jedne trećine škola su ostale otvorene, a samo oko 14,5 odsto bolničkih radnika stupilo je u štrajk. Istovremeno, zbog obustave rada, na aerodromima su uočeni redovi.

U međuvremenu, šoping centri registrovali su povećan promet što oni pripisuju štrajkačima koji su iskoristili “slobodan dan” za kupovinu poklona za praznike.

Ministar finansija Džordž Ozborn saopštio je ove sedmice da će plate u javnom sektoru biti povećane za jedan odsto 2014. i 2015. godine, nakon što su plate bile zamrznute skoro tri godine i tek tada plate će biti donekle izjednačene.

IFS je saopštio da su plate u javnom sektoru veće za 25 odsto nego u privatnom, međutim zbog zaposlenja starijih radnika i razlike u kvalifikacijama taj jaz iznosi oko 7,5 odsto.

Međutim, u naredne tri godine razlika će biti umanjena, jer se očekuje gubitak više od 700.000 radnih mjesta u javnom sektoru.

Pročitaj više:  Tri milijarde evra kredita evropskoj autoindustriji

IFS je podržao prijedlog vladajuće koalicije za sklapanje regionalnih sporazuma o platama kao efikasniji sistem rada, jer su u nekim dijelovima zemlje radnici javnog sektora preplaćeni.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts