BEOGRAD, Na tržištu Srbije trenutno dominiraju regionalni trgovinski lanci dok se ulazak velikih svjetskih kompanija iz te branše može očekivati, vjerovatno, tek poslije oporavka domaće privrede i životnog standarda, izjavila je Gordana Hašimbegović iz Privredne komore Srbije (PKS).
“Osim belgijskog ‘Deleza’ koji je od nedavno prisutan u Srbiji kroz preuzimanje ‘Delta Maxi Grupe’, njemačkog lanca ‘Metro keš end keri’ i francuskog ‘Intermarš’ , na tržištu Srbije dominiraju regionalni trgovci sa ne toliko značajnim tržišnim učešćem”, navela je Hašimbegović za Tanjug.
Hašimbegović, koja je sekretar Udruženja PKS za trgovinu, objasnila je da u Srbiji, trenutno, značajno tržišno učešće imaju tri najveća lanca – “Delez Maxi”, “Merkator-S” i “Idea”, dok domaći lanci “Dis” i “Univerexport”, kao i “Metro keš end keri” zaostaju.
“Ostali igrači imaju pretežno regionalni karakter i nisu velika pretnja vodećoj trojci”, dodala je ona.
Hašimbegović je rekla da se očekuje dolazak na tržište Srbije velikog trgovinskog lanca iz Njemačke “Lidl” čija je poslovna politika da u jednom trenutku otvara 20-ak prodavnica na dobrim lokacijama.
Sekretar u PKS je ocijenila kako je dolazak velikih trgovinskih lanaca pozitivan za tržište Srbije i za potrošače, jer će povećati ponudu kvalitetne robe po nižim cijenama, podići nivo konkurencije i spriječavati stvaranje trgovinskog monopola.
Hašimbegović je ukazala da u Srbiji, trgovina u posljednjih pet godina učestvuje u bruto domaćem proizvodu sa oko 11 odsto, dok je promet u trgovini na malo po stanovniku u zemlji lani je iznosio 1.473 evra u 2010.
To ukazuje na još uvijek nerazvijeno tržište u Srbiji, ali sa mogućnošću rasta u narednom periodu, smatra ona.
Prosječna zarada u trgovini, bez poreza i doprinosa, isplaćena u avgustu 2011. iznosila je 28. 244 dinara, a prošle godine ta privredna grana zapošljavala je blizu 200.000 radnika.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku promet robe u trgovini na malo u Srbiji u oktobru 2011. bio je manji za 16,2 odsto nego u istom mjesecu prethodne godine. Tanjug
Komentariši