Neprihvatljiv Prijedlog zakona o PIO

BANJALUKA, Ukoliko se ne ispune zahtjevi Saveza sindikata Republike Srpske /SSRS/ da je osnovini uslov za penziju četrdeset godina uplaćenog penzijskog staža za muškarce, 35 za žene, bez obzira na godine života, Sindikat će upotrijebiti sve oblike sindikalne borbe, zaključak je današnje vanredne sjednice Predsjedništva SSRS.

“Nijedan od ključnih zahtjeva Saveza sindikata koji su bili ugrađeni u Nacrtu zakona o PIO nije ugrađen u Prijedlog zakona o PIO i proizvod današnje diskusije svih predstavnika granskih Sindikata jeste da je ovaj zakon u dijelovima koji se odnose na godine staža i godine starosti za nas u potpunosti neprihvatljiv”,  rekla je novinarima u Banjaluci predsjednica SSRS Ranka Mišić, nakon  burne rasprave na ovoj sjednici, kojoj je prisustvovao i ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Đokić.

Ona je istakla da Sindikat može prihvatiti 15 godina staža osiguranja, odnosno 65 godina života kao minimum za odlazak u penziju, a ne može prihvatiti da se radni vijek produžava na 45 godina i da će od 2019. godine radniku koji ne bude imao 65 godina života njegova penzija za svaku narednu godinu biti umanjena za četiri odsto.

“Ovakav Prijedlog zakona o PIO  je na štetu onih radnika koji imaju male plate i neuplaćene doprinose”,  rekla je Mišićeva.

Ranka Mišić smatra da se ovaj zakon ne gradi za današnje, već za buduće penzionere, a problem Fonda PIO se ne rješava na ovaj način, već se rješava novim zapošljavanjem.

“Tražimo od Vlade RS da uvaži naš stav i da ne bude kamen spoticanja kod donošenja ovako važnog zakona, jer on ne pripada Vladi, već svim građanima Srpske, i bez postignutog konsenzusa on ne bi trebalo da bude usvojen”,  rekla je Mišićeva.

Pročitaj više:  Prosječna plata u RS u novembru 811 KM

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Đokić objasnio je da se u ovom prijedlogu zakona o PIO  ističe da je četrdeset godina staža osiguranja i šezdeset godina života za muškarce, a 35 godina staža osiguranja i 58 godina života za žene uslov za ostvarivanje prava na penziju.

“To je ključna stvar koja piše u ovom zakonu i ono što se mora učiniti jeste  da se penzijski sistem dugoročno očuva i sačuva kako ne bi doživio svoj slom”,  rekao je Đokić.

Đokić je dodao da je ovaj zakon otišao prema Narodnoj skupštini i mjesto za dodatni razgovor o ovom zakonu će biti sjednica Narodne skupštine, kao i da se tamo može amandmanski djelovati.

“Smatram da bi u ovom trenutku bilo pogrešno u ukupnim društvenim i političkim uslovima na bilo kakav način podsticati vidove nezadovoljstva radnika, jer sam uvjeren da to na kraju neće dovesti do nekih promjena u zakonu”,  rekao je Đokić.

Prijedlog Zakona o PIO koji je Vlada RS utvrdila, predviđa proširivanje kruga obaveznih osiguranika, odnosno ulazak onih koji do sada nisu imali obavezu da budu korisnici.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS  ranije je istakao da će krug obaveznih osiguranika biti proširen na poljoprivrednike, članove privrednih društava, lica koja obavljaju privremene i povremene poslove, te ona lica koja ostvaruju naknadu za rad od ugovora po djelu, autorskom i drugom ugovoru.

“Na primjer, mladim ljudima koji rade privremene i povremene poslove i u toku godine, recimo, ostvare dva mjeseca povremenog angažovanja na nekim poslovima biće uplaćen doprinos za ta dva mjeseca i biće uključeni u penzijski staž osiguranja”, objasnio je Đokić. Srna

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts