NOVI SAD, Iako u Srbijagasu kažu da prirodni gas u Srbiji neće poskupjeti, potrošači ovog energenta već su iznervirani zbog sadašnje cijene.
Oni negodiju i zbog načina na koji je, krajem prošle godine, gas poskupio i kako su cijene primjenjene
Naime, iz Udruženja za zaštitu prava potrošača Prosperitet ukazuju na to da je ovaj energent izuzetno skup, da su mnogi potrošači u dugovima, a da distributeri prijete isključenjima.
Po riječima predsjednika Udruženja Prosperitet Radomira Ćirilovića, poskupljenje gasa 1. novembra 2011. godine bilo je protivzakonito, o čemu je Udruženje obavijestilo sve nadležne organe, očekujući da djeluje pravna država, ali se, nažalost, ništa nije desilo. Zbog toga će, najavljuje Ćirilović, ovih dana Republičkoj inspekciji biti upućene prijave protiv svih distributera u Srbiji.
“Ukoliko inspekcijski organi ne urade svoj posao valjano, Prosperitet će organizovati proteste u cijeloj Srbiji. Nedozvoljivo je da se krše važeći zakoni i da odgovorni, a to su Vlada Srbije i Agencija za energetiku, a potom i distributeri, ne snose nikakve sankcije već se kola lome na leđima potrošača”, rekao je Ćirilović.
Ćirilović ukazuje na to da je 1. novembra 2011. godine na telefonskoj sjednici Vlada Srbije donijela odluku o poskupljenju gasa kod 34 distributera i na prijedlog AERS-a utvrdila povećanje cijene od 12 do 44 odsto i njenu primjenu od 1. novembra.
On objašnjava da je Zakonom o energetici jasno propisano da se o promjeni cijena i promjeni tarifnog sistema potrošač mora obavijestiti 15 dana prije nego što počne primjena, dok je Zakonom o zaštiti prava potrošača regulisano da se nova cijena može primjeniti mjesec dana od dana neposrednog obavještavanja potrošača.
“Budući da su se i odluka o novoj cijeni i njena primjena poklopile, iako je nova cijena mogla da se primjenjuje od 1. decembra 2011. godine, potrošači su samo za novembar platili oko 280 miliona dinara više nego mjesec ranije”, rekao je on.
Ćirilović kaže da je “na Republičkoj inspekciji da utvrdi nesporno narušavanje dva zakona, konstatuje prekršaj i pravna država mora reagovati. U suprotnom će se dokazati da u Srbiji nema pravne države, i bićemo primorani na to da organizujemo proteste u cijeloj Srbiji, u svim gradovima gdje se koristi gas. Protesti će biti sinhronizovani, a centralni će biti održan ispred sedišta JP Srbijagas u Novom Sadu, gdje očekujemo i odgovorne – predstavnike Vlade Srbije i AERS-a”.
Da li će do protesta doći za sada se ne može precizno reći jer sve zavisi od odgovora inspekcijskih organa. I dok u Prosperitetu ukazuju na to da je gas veoma skup, u JP Srbijagas kažu da je cijena ovog enregenta nerealno niska. Ipak, novog poskupljenja, uprkos povećanju cijene gasa u svijetu, neće biti, zahvaljujući, kako je rekao Bajatović, dogovoru sa ruskim partnerom. Dnevnik
Komentariši