Poreznici čekaju milionere

BEOGRAD, Dobrostojeći građani Srbije trebalo bi ovih dana da podnesu godišnje poreske prijave na dohodak.

Rok ističe 15. marta, a ko zakasni „zaradiće“ od 5.000 do 50.000 dinara kazne. Ako je neko u dilemi da li pripada ne tako velikom krugu milionera, prema upravo utvrđenom limitu, kako saznaju „Novosti“, u Srbiji je zvanično bogat svako ko je prošle godine zaradio više od 1.898.388 dinara.
Toliko zapravo iznosi trostruka prosječna bruto godišnja plata isplaćena u Srbiji tokom 2011. godine. I dok je prosječni građanin prošle godine mjesečno zarađivao 52.733 dinara bruto plate, zvanično bogat je svakog mjeseca računao na makar dinar više od 158.199 dinara bruto zarade.

– Na iznos od trostruke do šestostruke prosječne godišnje zarade, a to je za prošlu godinu 3.796.776 dinara, plaća se porez po stopi od deset odsto – objašnjava, za „Novosti“, Miodrag Đidić, državni sekretar u Ministarstvu finansija. – Na iznos veći od šestostruke prosječne godišnje zarade poreska stopa je 15 odsto. Ali za iznos do 3,79 miliona dinara se plaća niža stopa, a iznad tog iznosa se obračunava porez po većoj stopi.
Ni bogataši, međutim, ne moraju da plaćaju porez na čitav iznos zarade. Od njega je izuzet lični odbitak za poreskog obveznika, a on za 2011. godinu iznosi 253.118 dinara. I na ime izdržavanih članova porodice obveznik ima pravo na umanjenje poreske osnovice – za svakog člana po 94.919 dinara. Ukupna iznos ovih odbitaka, međutim, ne može da bude veći od polovine dohotka koji se oporezuje.
– Kazna od 5.000 do 50.000 dinara važi za sve obveznike koji prijavu ne podnesu u propisanom roku, ako je ne dostave nadležnoj poreskoj upravi ili u prijavi ne navedu tačne podatke od kojih zavisi visina poreza – dodaje Đidić. – Novčana kazna od dvostrukog do desetostrukog iznosa poreskog duga, a najmanje 5.000 dinara, slijedi obvezniku koji izbjegne plaćanje poreza.
Nema očekivanih
Svojom zaradom u 2010. godini oko 22.000 građana se svrstalo u milionere. Limit je tada iznosio 1.705.200 dinara, a kao i godinama unazad, obveznici po ovom porezu nisu bili oni od kojih bi se to najprije očekivalo. Prema podacima Poreske uprave, ubjedljivo najveću zaradu u 2010. godini ostvario je profesor ekonomije iz Novog Sada. Zbir njegovih primanja dostigao je čak 167 miliona dinara. Pratili su ga preduzetnik sa Vračara – 139 miliona, i žitelj Savskog vijenca, nepoznatog zanimanja, koji je zaradio 82 miliona dinara. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts