NJUJORK, Veliki broj ljudi rado bi zaraÄivao novac od kuÄe. To je moguÄe ako posjedujete raÄunar i internet. I ako postoji fleksibilnost onih koje traĹže i koji nude posao.
Spisateljica Nikol Rensman radi kod kuÄe. U trenucima kada ne piĹĄe roman, novac zaraÄuje radeÄi preko interneta.
Na taj naÄin spisateljica postaje âklikvorkerâ, dakle, neko ko je plaÄen po broju klikova. âNa internet-stranici naÄem ikonicu sa nacrtanom stolicom, kada to otvorim, naÄem odreÄeni link, obradim tekst, poĹĄaljem ga i preuzmem sljedeÄi tekst.â
“Koliko redova morate da napiĹĄete za tu ‘stolicu'â?
“Ovde imam 50 do 110 rijeÄi, ne znam koliko je to redova, ĹĄest, sedam, osam, otprilike.â
“I kako ste plaÄeni za taj posao?â
“75 centi po ‘stolici’. To naravno nije mnogo, ali se brzo radi.â
Ovakva vrsta rada ne podrazumjeva rad sa kolegama, odreÄeno radno vrijeme, naravno, nema ni socijalnog osiguranja. Zarada iznosi od osam do 18 evra po satu, u zavisnosti od brzine kojom Nikol Rensman radi. Do sada nije imala priliku da upozna svoje poslodavce.
Jedan od njenih klijenata je Klikvorker. Kompanija je upravo otvorila kancelariju u SAD. Koncept njihovog poslovanja veoma je traĹžen, kaĹže direktor Kristijan Rozenih. Za kompaniju ĹĄirom svijeta radi veliki broj saradnika. Cijela ideja se zove “Kraudsorsingâ (Crowdsourcing).
“‘Kraud’ znaÄi gomila, a ‘autsorsing’ – izmjeĹĄtanje (poslovnih procesa). Ideja podrazumjeva da se proces rada ne odvija u jednom preduzeÄu koje zatim traĹži saradnike nego je rijeÄ o velikom broju saradnika koji se nalaze svuda po svijetuâ, kaĹže Rozenih.
Novac za tu vrstu posla dolazi od privatnih investitora koji smatraju da takva organizacija rada predstavlja buduÄnost. âZa sada radimo samo jednostavne zadatke, postavljamo tekstove, preporuÄujemo slike, prevodimo tekstove. MoĹže se pretpostaviti da Äe zadaci biti u nadleĹžnosti velikog broja saradnika i na taj naÄin Äe nastati sasvim nova forma rada.â DojÄe vele
KomentariĹĄi