SARAJEVO, Usvajanje budžeta institucija BiH za 2012. godinu prvi je ozbiljniji izazov za novi saziv Savjeta ministara BiH.
Očekuje se da ovo pitanje neće biti uskoro riješeno, kako zbog tehničkih, tako i zbog političkih razloga. Koplja će se lomiti oko same sume kase, ali i načina raspodjele novca između entiteta i zajedničkih institucija.
Srpska će zahtjevati smanjenje troškova preglomaznog birokratskog aparata u Sarajevu, dok će političari iz FBiH tražiti što više para za kasu na Miljacki.
Kako „Novosti“ saznaju, suštinski problem koji bi mogao da uspori dogovor o budžetu je pitanje visine izdvajanja indirektnih poreza za budžet na nivou BiH. RS ne pristaje da izdvaja enormne sume za finansiranje institucija BiH, koje često rade protiv njenih interesa.
Svjetska finansijska kriza i zavisnost od međunarodnih kreditnih linija dodatno će otežati proces političkog dogovora o budžetu za ovu godinu, bez kojeg se praktično ne može uraditi ništa na ubrzanju evropskog puta zemlje.
Ministar finansija i trezora BiH Nikola Špirić rekao je da će budžet BiH za ovu godinu biti restriktivan, ali da će omogućavati normalno funkcionisanje institucija i izvršavanje projekata na putu ka EU.
– Ova godina će morati da bude restriktivna u smislu da ne bude ugrožena nijedna funkcija institucija BiH i da se obezbjedi njeno kretanje na evropskom putu – kazao je Špirić.
On je napomenuo da je budžetskim korisnicima dao instrukcije da pripremaju ovogodišnji budžet BiH.
– Kad budemo imali konačne cifre, sa kojima se slažu svi oni koji su se dogovarali, entitetske vlade i mi u Savjetu ministara BiH, onda ćemo ići sa tom informacijom u javnost. Budžet je dosta osjetljiva priča i, kad izađu različite cifre u javnost, nema tog majstora koji to može vratiti nazad – istakao je Špirić.
Kako kaže predsjedavajući Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda, za poboljšanje ekonomskog i fiskalnog stanja u BiH potrebno je vući radikalne poteze.
Zato je, kaže Bevanda, prioritet u radu novog Savjeta ministara – budžet BiH za 2012. godinu.
– Pred nama stoji da se pripremimo i obezbjedimo novac za popis i lokalne izbore, da finansiramo granične prelaze prema Hrvatskoj, koji će od iduće godine biti prelazi prema Evropskoj uniji – rekao je Bevanda.
Fiskalni savjet dogovorio se na decembarskoj sjednici da okvir budžeta institucija BiH za 2012. godinu bude 980,2 miliona KM, što je za 4,65 odsto manje, nego što je bio budžet iz 2010. godine.
Grčki sindrom
I predsjedavajući Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda izjavio je da se svima, pa i BiH, može desiti „grčki sindrom“, ukoliko bude neodgovornosti, življenja u iluzijama i nesuočavanja sa realnom situacijom.
Svake sekunde – 273 marke
Ukupni rashodi administracije u BiH na svim nivoima u prošloj godini, prema projekcijama Međunarodnog monetarnog fonda, trebalo je da iznose 8,619 milijardi KM. Prema podacima Fondacije CPI, državni aparat trošio je 273 KM u svakoj sekundi. Novosti
Komentariši