VAŠINGTON, Nema lakog rješenja za problem rastućih cijena energije, istakao je predsjednik SAD-a Barak Obama u svom redovnom sedmičnom obraćanju naciji.
“Znamo da nema čarobnog štapića koji bi preko noći snizio cijenu gasa ili umanjio našu zavisnost od uvozne nafte”, rekao je Obama, zalažući se za postavljanje čvrstih prioriteta na planu energetike i ozbiljne napore da se ovaj problem riješi, prenosi AP.
Zbog tenzija oko iranskog nuklearnog programa, svjetske cijene nafte se približavaju najvišim prošlogodišnjim vrijednostima, što je u petak dovelo do rekordno visokih cijena benzina za ovo doba godine na tržištu SAD.
Rast cijena gasa je uobičajen u proljećnim mjesecima, ali je on ove godine nastupio ranije nego obično, zbog strahovanja u svijetu da bi sve veće konfrontiranje sa Iranom moglo da dovede do smanjenja raspoloživih količina nafte. Iran je treći najznačajniji proizvođač sirove nafte u svijetu.
Analitičari predviđaju da će do kraja aprila benzin poskupjeti na 4,25 dolara za galon (1,12 dolara po litru), što je iznad rekordne cijene od 4,11 dolara iz 2008. godine. Izračunato je da svako poskupljenje benzina za jedan cent košta američku privrede dodatne 1,4 milijarde dolara.
Obama napominje da je za američke republikance jedini odgovor na probleme sa energentima dodatna eksploatacija nafte i gasa, dok je on za uravnoteženiji pristup – traženje alternativnih izvora energije, uz smanjenje potrošnje tradiocinalnih energenata.
Senatorka iz Teksasa Kej Bejli Hačison za rast cijena benzina djelimično krivi Obaminu administraciju, koja je, po njoj, blokirala neke potencijalne nove izvore nafte i gasa. “Politika predsjednika Obame ima za posljedicu nezapamćeno usporavanje novih istraživanja i proizvodnje nafte i gasa”, tvrdi Hačisonova.
Uprkos takvih tvrdnji, ekonomsti ističu da predsjednik ili bilo koja od dvije stranke ne mogu mnogo da učine povodom cijena benzina, naročito ne na kratak rok.
Građani SAD su, međutim, veoma zabrinuti oko ovog pitanja. U ovih dana obavljenoj anketi AP-a, sedam od 10 Amerikanaca ističe da je to problem od suštinske važnosti. Tanjug
Komentariši